demonštráciách protesty pokračovali blokádou centra mesta, čo paralyzovalo život inak rušného Bejrútu. Opozícia, vedená Hizballáhom, žiada odstúpenie vlády premiéra Fuáda Siniuru, ktorú označuje za proamerickú. Libanonský premiér trvá na tom, že jeho kabinet kvôli demonštráciám nepadne.
Britská ministerka zahraničných vecí Margaret Beckettová po stretnutí so Siniurom v Bejrúte povedala, že túto vládu si zvolili ľudia v Libanone, a má teda ústavnú moc, ktorú získala voľbami. Vládne budovy počas demonštrácií chránili kordóny vojakov a hoci sa stále vedú politické rozhovory, ľudia v Libanone sa obávajú sektárskeho násilia. Napätie medzi sunnitmi a Hizballáhom riadenými šiitmi, ktorých zvonku podporuje Sýria a Irán, je stále vysoké.
Egyptský prezident a spojenec Washingtonu Husní Mubarak v tejto súvislosti apeloval na opozíciu v Libanone, aby preukázala múdrosť a vyslovil obavu z nebezpečného vyhrocovania napätia v Libanone. Po víkendovom stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v egyptskom Šarm aš-Šajchu povedal, že ak budú protesty pokračovať, Libanon sa zmení na bojové pole. Lavrov vyjadril názor, že súčasné napätie môže viesť k občianskej vojne.
"Je nevyhnutné, aby sa dospelo k zásadnému cieľu, ktorým je zabránenie erupcii občianskej vojny v Libanone," povedal Lavrov a dodal, že všetky problémy treba riešiť na báze medzinárodného práva, v súlade s ústavou Libanonu a rozhodnutiami Bezpečnostnej rady OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.