Korzár logo Korzár

Najvyšší súd zvýšil tresty pre vrahov Cervanovej

Bratislava (TASR) - Najvyšší súd SR včera zvýšil tresty pre vrahov medičky Ľudmily Cervanovej. Namiesto 13 rokov v tretej nápravno-výchovnej skupine

dostal Miloš Kocúr (1954) a Milan Andrášik (1951) každý po 15 rokov väzenia. Najvyšší súd zvýšil trest aj pre Stanislava Dúbravického (1954) z desať na 12 rokov väzenia. Súd potvrdil rozsudok pre Františka Čermana (1950), ktorý

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

dostal 11-ročný trest odňatia slobody. Šesť rokov dostal Pavol Bedač (1954) a tri Juraj Lachman (1953). Na vyhlásenie rozhodnutia odvolacieho konania sa nedostavil ani jeden z obžalovaných a súhlasili s konaním v ich neprítomnosti. Pojednávanie na Najvyššom súde sa stretlo s veľkým záujmom médií a verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Miloš Kocúr i Milan Andrášik si doteraz odsedeli 9,5 a Dúbravický osem rokov väzenia. Zvyšní odsúdení okrem Čermana si už svoje tresty odpykali. Odsúdení by mali okamžite nastúpiť do výkonu trestu. Ako agentúru SITA informovala vedúca kancelárie predsedu Najvyššieho súdu Eva Rupcová, predseda senátu NS SR Štefan Michalík vydal hneď po vynesení právoplatného odsudzujúceho verdiktu príkaz na dodanie odsúdených do výkonu trestu. Ten súd doručí polícii v mieste ich bydliska. Zatiaľ nie je jasné, koľko rokov budú musieť odsúdení vo väzení stráviť. Bratislavský krajský súd totiž musí podľa Rupcovej prerátať, koľko rokov si už v 80-tych rokoch odsedeli.

Krajský súd v Bratislave ich odsúdil 20. januára 2004 za vraždu medičky ešte z roku 1976. Počas procesu bolo vypočutých približne 70 svedkov a prečítaných takmer sto svedeckých výpovedí.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Andrášik a Miloš Kocúr podľa vyšetrovania 9. júla 1976 podvečer v bratislavskej Mlynskej doline pred internátom násilne vtiahli Ľudmilu Cervanovú do auta a odviezli do domu na Varínskej ulici, kde ju násilím držali. Všetci odsúdení s úmyslom Ľudmilu znásilniť ju nútili piť alkohol a vyzliekli ju. Juraj Lachman priniesol z kúpeľne šnúru na bielizeň, ktorou študentke zviazali ruky a postupne na nej proti jej vôli vykonali pohlavný styk tak, že si ju navzájom pridržiavali.

Následne sa rozhodli Ľudmilu Cervanovú usmrtiť, lebo im hrozila, že ich skutok

oznámi. Zviazanú ju v kufri auta previezli do Kráľovej pri Senci k termálnemu jazierku. Po vyložení z auta ju Kocúr, Andrášik a Bedač hodili do vody. Na upozornenie Františka Čermana mŕtvolu z jazierka vytiahli a previezli k potoku Čierna Voda. Tam sa aj 14. júla 1976 našlo jej telo.

SkryťVypnúť reklamu

Odsúdení spáchali postupne trestné činy obmedzovania osobnej slobody, porušovania domovej slobody, znásilnenia a vraždy.

Obvinených ešte v septembri 1982 uznal bratislavský krajský súd za vinných a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov, spolu na 110 rokov väzenia. Pôvodný rozsudok krajského súdu potvrdil o niekoľko mesiacov aj Najvyšší súd SSR. V marci 1990 však podal vtedajší federálny prokurátor proti nemu sťažnosť, ktorú Najvyšší súd ČSFR akceptoval, rozsudok zrušil a Krajskému súdu v Bratislave nariadil, aby vec znovu prerokoval

a rozhodol. Na súde potom prípad roky "stál". Následne samotní Nitrania iniciovali aktívne pokračovanie v prípade. Proces s údajnými vrahmi Cervanovej je najdlhšou kauzou v histórii slovenskej justície.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu považuje advokát odsúdených Allan Böhm za nespravodlivé a nezákonné a zvažuje podanie mimoriadneho opravného prostriedku. Rozsudok je podľa neho prehrou celého Slovenska. Böhma zaráža aj zvýšenie trestov pre niektorých odsúdených. Tento variant rozhodnutia Najvyššieho súdu očakával iba v "najhoršom sne". Neúčasť odsúdených na vynesení rozsudku komentoval slovami, že sa obávali sklamania.

Naopak, so zvýšením trestov pre niektorých vrahov Cervanovej na 15 rokov je spokojný prokurátor, keďže vyššie tresty nie je možné udeliť.

Vynesenie rozsudku vzbudilo emócie medzi rodinnými príslušníkmi odsúdených. "Hanba! Hanba za takýto rozsudok! Ja som matka, mám právo to hovoriť!" kričala za odchádzajúcimi členmi senátu matka Milana Andrášika.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu