voľby.
Už sme povedali, že takto lineárne postaviť otázku sa nedá, pretože obrazce sú zložitejšie. Úplne od veci je však aj Dzurindova propaganda, že hovoriť o víťazovi komunálnych volieb je "trápne", pretože "koalície boli premiešané". To isteže áno, ale až sa "odmiešajú", teda rozdelia mandáty, nejaká tabuľka sa predsa len bude dať nakresliť. Hodnotenie výsledkov komunálnych volieb existuje všade, nie je jasné, prečo by sme sa mali brániť pravde práve na Slovensku.
Skutočnosť, že Smer dobyl najviac starostovských (primátorských) flekov i poslaneckých mandátov a skutočne si výrazne vylepšil pozíciu v mestách a obciach, svedčí len o tom, že je fakt najsilnejšou stranou. O tom však pred voľbami nikto nepochyboval ani sekundu. Keby v jednej či druhej kategórii prepustil primát niekomu inému, bol by to zdrvujúci neúspech Smeru. Pretože, všakáno, úspešnosť pomeriavame predovšetkým vo vzťahu k očakávaniam, ktoré zakladajú preferencie z prieskumov. Na tejto porovnávacej báze, ktorá hovorí, že priemerné percentá Smeru sú dvaapol- až trojnásobkom subjektu druhého v poradí, je výsledok Ficovej strany, už nielen na prvý pohľad nijako oslňujúci. Treba totiž počítať, že prudký nárast počtu starostov Smeru je pri väčšinovom systéme, ktorý z podstaty veci praje najsilnejšej strane, zavádzajúci. Menej skresľujúce (pre porovnanie s inými) sú poslanecké mandáty, kde sa však vzostup Smeru neukazuje vôbec ako dramatický (treba si ale počkať na záverečné rozdelenie). Skreslenie však aj tak zostáva veľké, keďže iný počet voličských hlasov treba na zisk mandátu v Bratislave a iný v Kokšove Bakši.
Poznatok, že primátor Košíc má inú váhu ako starosta v Ždani, sa v diskusii síce zohľadňuje, ale prehliada sa, že iný je nielen význam úradu, ale aj objem podpory, ktorú treba na zisk tej či onej stoličky. Ak teda hovoríme, že Smer "valcoval", či bol úspešnejší v menších (stredných) obciach a mestách, tak treba obratom dodať, že mandáty vo väčších sídlach sú hodnotnejšie nielen symbolicky, ale aj, takpovediac, "fyzikálne". Keďže neexistuje prepočítavací koeficient, ktorý by "zrovnoprávnil" také a onaké mandáty, je problematické hovoriť o víťazovi, pokiaľ len nejaká strana nedeklasovala zvyšok poľa o tri konské dĺžky. To sa Smeru naozaj, ale naozaj nepodarilo. Pričom ak sa pozeráme na preferencie podariť sa malo. Takže neúspech? To tiež ťažko.
Až sa "rozbalia" koalície, zrejme sa ukáže, že HZDS toho postrácalo viac, než boli na prvý mediálny nástrel ochotní priznať. Mečiar prehral ďalšie voľby, ale v HZDS si už zvykli, takže jedna ďalšia sa ani nepočíta. SNS, aj keby sa nominálne posilnila, inkasovala taký úder na bendžo, že keby to bola normálna strana v normálnej demokracii, dnes by už zvolávali mimoriadny snem. Príznačné je, že riadny organizovali dva týždne pred katastrofou... Pretože Slotovo šesťnásťročné vládnutie v Žiline je to jediné, čím sa môžu v politike preukázať. Inak nemajú žiadny obsah...
Úspech SDKÚ v Žiline je taký obrovský, že až budú komunálne voľby 2006 spomienkou, nič iného ako vyprášenie Slotu zo Žiliny z nich v pamäti ani nezostane. Pre SDKÚ sú voľby aj strategicky úspešné v relevantnom objeme miest dokázali presvedčiť KDH, že ísť spolu je rozumné nielen z úcty k politickej realite, ale aj výsledkovo. Je najmä zásluhou SDKÚ, že tieto voľby vyzerajú ako prielom v nazeraní na abnormálne koalície, ktorých počet sa oproti roku 2002 znížil. Päť krajských miest v koalícii s KDH je veľký bonus SDKÚ, ruka v ruke s tým však ide totálny kolaps ich primátorského kandidáta v Prešove, bolestivá strata Liptovského Mikuláša (Slafkovský) i Ružinova, kde prehral dokonca podpredseda Kubovič. KDH vyšlo z volieb zrejme ešte lepšie, cenný skalp, ktorý získali, je aj Ružomberok. U nich však platí to isté čo pri Smere rozlišovanie medzi "malými" a "veľkými" mandátmi je povinné. Napriek poverám, že oni zle obstáť ani nemôžu, dosť šeredne dopadla SMK. Nominačné konflikty roztrhli stranu vo viacerých mestách a viedli k individuálnemu postupu bývalých členov ako nezávislých, čo vyústilo napr. do straty Komárna, Štúrova, Galanty a iných menšinových "hradov". Neodovzdali ich Slovákom, len vlastným odpadlíkom. Spory v SMK nad slnko jasne naznačujú, o čom je v prvom pláne komunálna politika: Tam, kde ide o vplyv a peniaze, nepozná ani Maďar Maďara.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.