vybudovanie kina BIO RADIO nazývané Košičanmi "PATKANY FOGO MOZI" (kino chytač potkanov). Prečo tento názov? Počas premietania filmov mládež a mierne podgurážení diváci začali hádzať pri milostných scénach na premietacie plátno búrske oriešky, kosti a zvyšky z jedál (ktoré nakupovali v Laci kuchyni na Nám. osloboditeľov. Mládež od radosti jasala a súčasne strieľala z poplašných pištolí. Vytvárali prostredie amerického divokého západu. Premietali sa väčšinou americké filmy. Pod premietacím plátnom sa nahromadilo veľa odpadkov z jedál, čo vytváralo priaznivé podmienky pre rozmnožovanie potkanov. Bolo ich toľko, že počas premietania začali chodiť okolo nôh divákom. Vtedy pre upokojenie prostredia diváci im zhadzovali na podlahu ďalšie zvyšky jedál ako slaninku a rôzne údenárske výrobky, kúpené v Laci kuchyni. Budova kina bola postavená v spodnej časti z tehál, v hornej časti z dreva a omietnutá. Vnútorná časť budovy mala podlahu drevenú, aj lavice, takzvané útočné, dali sa posúvať pre lepšie videnie filmu. V zadnej časti objektu sa nachádzali lóže. Ceny líska boli 1, 2 a 3 Kč pre lóžu. Celkový vonkajší vzhľad kina vyzeral tak, ako keby sme boli v Arizone alebo v Texase.
V tom čase okolo jadra Starého Mesta v Košiciach premávala aj električka č. 3, ktorá mala významnú úlohu pri prevádzke kina BIO RADIO. Niektorí podgurážení diváci vychádzajúci z kina na námestie a na ulice, nemohli vykrikovať, pretože ich polícia okamžite vzala do väzenia. Lepšie bolo nastúpiť na električku č. 3 a obchádzať dookola mesto aj niekoľkokrát, pokiaľ divák z kina nevidel iba jedno kino BIO RADIO z električky.
V lete v roku 1938 sa konala v Košiciach pamätná veľká výstava pod názvom "Výstava východu ČSR". Pri tejto príležitosti na východnej strane Nám. osloboditeľov dali do prevádzky fontánu, ktorá bola okrem rôznych výšok vodných tryskov aj farebne osvetlená - na túto dobu rarita. Strojné zariadenie dodala firma Sigma Olomouc.
V novembri v roku 1938 Viedenskou arbitrážou Košice pripadli k Maďarsku. V roku 1939 vtedajšia mestská rada dala na námestí zbúrať kino BIO RADIO a poverila Ing. Vassa vyprojektovaním (úprava) nového námestia. Benátsku dlažbu, betónové obrubníky aj dlažobné tvárnice vyrobila talianska firma - Podnikatelia bratov Di Valentin Angelo a Luigi v Košiciach na vtedajšej Barčianskej ulici, dnešnej Rastislavovej. Na tvrdý podklad sa uložila do cementovej malty benátska dlažba. Práce boli ukončené v roku 1941. Touto úpravou zanikla okrem kina aj severná časť trhoviska s povrchom z mačacích kameňov. Trhovisko južné, tzv. ovocné na námestí aj s murovanými obchodmi boli asanované v roku 1952 a založený nový park, ktorý existuje v terajšej podobe pred Domom techniky.
V priestore bývalého kina BIO RADIO sa v roku 1946 postavili pamätník padlých sov. vojakov na Nám. osloboditeľov.
Koncom októbra 2006 mestskí poslanci definitívne schválili výstavbu Auparku s podmienkou, aby bol prejazd námestím bezkolízny. Dôsledok je: definitívny zánik historického Námestia v Košiciach.
Autor: Ing. Ladislav HÉZSELY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.