Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Podľa Javína Popradčanov zaklincoval Kontšek

Košice Košickí hokejisti chytili druhý dych. Výsledky hovoria jasnou rečou. Z posledných dvanástich zápasov vyhrali v desiatich. Uplynulých päť kôl

boli oceliari naladení víťazne. Naplno bodovali aj v utorok v 31. kole v Poprade. Domáci tím zdolali 3:2. A aj v tom stretnutí sa strelecky presadil obranca Miroslav Javín. V predchádzajúcej sezóne pôsobil práve pod Tatrami, takže sa predstavil v starom známom prostredí a potvrdil, že v tejto sezóne páli ostrými často a presne.

Javín v nedeľu predĺžil kontrakt s HC košice až do roku 2009. Pôvodne mal zmluvu len do konca aktuálnej sezóny. Pristal na jej predĺženie. "Som rád, že sme sa dohodli," netajil 36 ročný obranca. Predsa len, takto s už nemusím zamýšľať nad tým, čo bude po sezóne. "Ja som len privítal, že sme to prebrali teraz. Takto má hráč väčšiu istotu, hoci na druhej strane, ani zmluva vám nezaručuje, že v klube pobudnete tak dlho, ako je to na papieri. Ale aspoň malá istota tu je."

Takže od budúcej sezóny by si mohol Javín prilepšiť. "O máličko je nová zmluva navýšená. Ale vlastne je to to, čo som mal na túto sezónu. Ale ja zase viem, že nemôžem veľmi vyskakovať," podotkol narážajúc na svoj vek, predsa len, je najstarším hráčom Košíc. "Áno, vek hrá istú rolu, no pre mňa je podstatné, že tu som spokojný."

A aj vedenie dalo najavo svoju doterajšiu spokojnosť. Veď Miro je najproduktívnejším obrancom celej extraligy. Dal už deväť gólov, pri dvanástich asistoval. Aj oveľa mladší beci mu môžu také štatistiky závidieť. "Gólov dávam teraz možno viac, no formu mám v posledných sezónach podobnú. Akurát v tejto mi to viac padá. A tu sa asi odzrkadľuje hráčska pohoda."

V Poprade domáci tím v piatej minúte tretej tretiny vyrovnal na 2:2. Ale Kontšek o pár sekúnd na to pri presilovke zverencov trénera Hossu schladil. V presilovke najskôr naznačil strelu a potom to napálil do vinkla. "Bol to krásny a víťazný gól. Dá sa povedať, že Popradčanov zaklincoval," pochvaľoval si Miro, podľa ktorého podali Košičania konsolidovaný výkon.

Pre oceliarmi sú teraz dve domáce vystúpenia. Do Steel Arény zavíta zajtra Žilina a v nedeľu Martin. Potom nasleduje reprezentačná prestávka. "Domáce prostredie chcem využiť naplno. A nielen vyhrať, ale pobaviť našich divákov, tak ako so Slovanom. Pred prestávkou si nechcem pokaziť náladu," želá si Javín, ktorého teší, že Košičania sú na druhej priečke a pred časom obrovský náskok Slovana je už len šesťbodový. "Máme motiváciu hrať. Veď hokej je náš chlebík, všetci chceme zarobiť. Preto nie je dôvod nič podceniť. Aj pohľad do tabuľky je už príjemný. A mohol by byť ešte viac. Pokúsime sa vyhrať základnú časť súťaže. Určite to nie je nemožné."

Opäť "pozdravil" bývalých

Obranca Miroslav Javín pôsobil na Slovensku v Slovane, v Poprade a teraz je v Košiciach. V drese oceliarov sa mu zvlášť darí proti svojim bývalým. Proti Popradu hral po štvrtý raz v sezóne a strelil mu už tri góly. Okrem toho má na konte dve asistencie. Svojich bývalých nezabudol "pozdraviť" ani v utorok. Ako inak gólom. "Darí sa mi proti bývalým," usmieval sa tento český legionár. "Aj so Slovanom som dal gól. A teraz znovu s Popradom. Vyzerá to tak, že proti niekdajším spoluhráčom mi to ide viac. Neviem prečo," poznamenal zadák, ktorý dal zatiaľ v zápasoch s belasými dva góly.

Tretiemu najproduktívnejšiemu hráčovi Košíc to však najviac ide so Žilinou. Proti majstrovi v troch doterajších vzájomných zápasoch skóroval dvakrát a pripísal si štyri asistencie. A Žilina je v Košiciach aj zajtra, takže štatistiky by sa dali vylepšovať....

Miro doposiaľ márne hľadal recept na prekonanie brankárov Martina, Nitry, Zvolena a Liptovského Mikuláša. Tento český legionár je vysoko aj v hodnotení plusových a mínusových bodov. Na konte má 25 bodov, čo mu stačí na druhé miesto, lepšie je na tom len Popradčan Škovira (26).