Košíc z roku 1869 Szabad király Kassa városának térképe, čiže Mapa slobodného kráľovského mesta Košice, známa aj ako Homolkov plán.
"Autorom je český kartograf Josef Homolka, pričom ornamentálnu výzdobu okolo kresby obstaral profesor kreslenia Viktor Myskovszky," dozvedeli sme sa od Richarda Papáča, pracovníka historického odboru VSM.
Ručne kreslený originál plánu dokončil Homolka v roku 1869 a už v roku 1870 bol po istých úpravách vytlačený Maďarskou kráľovskou katastrálnou kameňotlačiarňou v Budíne. "Plánu v hornej časti dominuje maďarský názov nachádzajúci sa nad postavou anjela nosiča štítu, ktorý drží mestský erb. Vľavo je pohľad na Dóm sv. Alžbety spolu s kaplnkou sv. Michala a napravo je zobrazená budova železničnej stanice v pôvodnej podobe. Na spodnej strane je kresba mestskej pečate s portrétom sv. Alžbety a textom Kassa pecsetje 1281. Naľavo hore sú situované vysvetlivky písané po maďarsky, ktoré uvádzajú 36 číslovaných položiek. Sú to významné budovy a stavby, ktoré v tom období pre Košičanov v oblasti kultúry, politiky a hospodárstva veľa znamenali."
Homolka pri kreslení plánu použil niekoľko farieb. "Domy vyznačil svetločervenou, významné stavby tmavočervenou, drevené žltou, záhrady, lúky a parky zelenou, Hornád a iné toky modrou farbou a napokon použil čiernu farbu. Avšak oproti ručne kreslenému originálu tlačené verzie tohto plánu majú až na niektoré položky úplne iné vysvetlivky." Plán mesta je nakreslený v merítku 1:5760. Jeden viedenský palec na pláne znamená 80 viedenských siah v skutočnosti. "Homolkov plán je posledným mapovým dielom Košíc, ktoré bolo kreslené ešte v palcovo siahovom systéme dĺžkových mier, pretože metrickú sústavu prevzalo Rakúsko Uhorsko až od 1. januára 1876," dodáva Papáč.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.