ktoré zhoršuje chovateľské podmienky. Je to čas posledných príprav na zimu, od ktorých vo veľkej miere závisí úžitkovosť zvierat.
Hydine zamieňame voľný pohyb na dvore a vo výbehu za pobyt v kuríne. Čím menší je ustajňovací priestor, tým viac starostlivosti musíme vynakladať na udržanie jeho čistoty. Zároveň si treba častejšie všímať zdravotný stav zvierat.
Starostlivý chovateľ začal už v októbri kurín utepľovať, aby počas chladných dní poskytol hydine primerane teplý a dobre vetraný útulok bez prievanu. Ak zvieratá vypustíme z vlhkého, čpavkom nasýteného prostredia do mrazivého dňa, môžu im odmrznúť laloky a hrebeň. Ostrý vzduch nepriaznivo vplýva aj na dýchacie ústrojenstvo. V zime sa preto odporúča najprv vyvetrať kurín, až potom zvieratá vypustiť von. Hydine totiž viac vyhovuje suchá zima ako dusné vlhko. Ak počasie neumožňuje, aby sme ju vypustili do výbehu, treba kurín po celý deň vetrať. Inak sa vydychované vodné pary budú zrážať na stenách a v podobe kvapiek padať na perie, kde zamrznú.
K vhodnej mikroklíme v kuríne napomáha aj kvalitná podstielka, ktorá musí byť vysoko navrstvená. Ako stelivový materiál používame plevy, porezanú slamu, hobliny a podobne. Vhodné je do nej rozsypať zrno, ktoré sliepky rady vyhrabávajú, čím podstielku našuchoria a prevzdušnia.
Aj napájanie a kŕmenie musíme prispôsobiť počasiu. Ráno je najlepšie hydine podávať vlažnú miešanicu, večer zrno a niekoľkokrát za deň ju napojiť temperovanou vodou.
Vodná hydina je v tomto období veľmi žravá. Plemenné zvieratá, s ktorými počítame v ďalšom reprodukčnom období, kŕmime striedmo, aby nezvyšovali hmotnosť. V ich kŕmnej dávke majú prevažovať balastné látky a prídavok jadra má pokrývať tepelnú bilanciu. Na zimnú kŕmnu dávku pripravíme vodnú hydinu postupne, pretože zažívací trakt nemá na zmeny prispôsobený tak ako hrabavá hydina.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.