Najpravdepodobnejšie máte nádchu. Ale pozor! Nemýľte si ju s chrípkou. Chrípka je podstatne vážnejšie ochorenie. Prechladnutie je ochorením horných ciest dýchacích. Pri častých prechladnutiach ide väčšinou o oslabenie imunitného systému. Choroba trvá 5 až 10 dní.
Čo vyvoláva prechladnutie?
Rôzne respiračné vírusy, tzv. rinovírusy, ktorých je vyše 200 druhov. Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou. Čiže ak máte oslabenú imunitu a niekto pri vás kýchne, môže na vás uľpieť vírus prechladnutia a už ste v tom. Prechladnúť môžete aj z nedostatočného alebo vlhkého oblečenia.
Ako sa Prechladnutiu brániť?
Zdravou výživou, pohybom, otužovaním, dostatkom vitamínov a minerálov a častým umývaním rúk.
Ako prechladnutie liečiť?
Keď už sme nejakú tu virózu chytili, mali by sme ju aj liečiť. Nespoliehajme sa na to, že nejako ju zvládneme a prechodíme. To je absolútne nesprávny prístup. Každé neliečené prechladnutie sa vám v budúcnosti vypomstí. Imunita vám klesne a časom môžete mať pri hocijakých chorobách rôzne komplikácie. Takže, poďme sa liečiť.
Na výber máme viacero možnosti:
Klasická liečba: Pokoj na lôžku. Pri zvýšenej teplote užívajme lieky na znižovanie teploty, tzv. antipyretiká. Horúčku však nie je dobré znižovať predčasne. Ide totiž o obranný systém organizmu. Neužívajte na prechladnutie antibiotiká! Nepôsobia proti vírom! Pite veľa tekutín. Pri smrkaní ponechajte ústa otvorené, aby ste zabránili spätnému posunu hlienov do vedľajších nosných dutín a uší. Alebo smrkajte len jednou nosnou dierkou. Inhalujte teplú paru, aby ste zvlhčili dýchacie cesty a uvoľnili hlieny. Užívajte prípravky proti kašlu. Keď trvajú príznaky bez zmien viac než päť dní, navštívte lekára. Môže ísť už o čosi vážnejšie ako je bežné nachladenie.
Bylinková liečba: Naše staré matere vedeli a vedia úspešne liečiť prechladnutie rôznymi prírodnými metódami. Babské recepty sú účinné a preverené rokmi.
Čaj na rozpúšťanie hlienov: Suroviny: 40 g vňate tymianu, 30 g skorocelových listov, 10 g koreňa prvosienky, 20 g anízu. Príprava: Vrchovatú polievkovú lyžicu zmesi zalejeme litrom vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Precedené pijeme denne 4 šálky.
Čaj na vypotenie: 30 g kvetu lipy, 10 g kvetu harmančeka, 30 g vňate túžobníka, 30 g kvetu bazy čiernej, 2 čajové lyžičky zmesi spariť v 1/4 litra vriacej vody a 20 minút lúhovať. Piť pred spaním.
Domáce kvapky do nosa: Zmiešate jednu štvrtinu čajovej lyžičky soli a jednu štvrtinu čajovej lyžičky jedlej sódy do štvrťlitra teplej vody a pomocou kvapkadla streknite roztok do nosa. Opakujte dva až trikrát a potom nosné dierky vymeňte. Zopakujte niekoľkokrát denne.
Rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím
Chrípka: Nástup choroby náhly. Kýchanie príležitostné. Od začiatku choroby bolesť v hrdle. Intenzívna bolesť svalov. Intenzívna únava. Bolesť na hrudi v oblasti priedušiek. Doba choroby 6 až 7 dní. Vysoká horúčka okolo 40 stupňov.
Nachladenie: Nástup choroby pozvoľný. Časté kýchanie. Bolesť v hrdle nie veľmi intenzívna. Bolesť svalov a únava zriedkavá. Len mierna bolesť na hrudi. Bez horúčiek alebo len zvýšená teplota.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.