elipsovité, holé alebo brvité, protistojné a horné listy sú zdanlivo striedavé. Prílistky v pazuchách listov sú malé, bielo suchoblanité. Vrcholíkovité kvetné klbká sú pazušné a na konci konárikov nakopené a ich listene sú drobné. Kvety sú drobné, 3-početné a žltozelené. Tobolky sú nepukavé a semená čierne. Dva iné, vzácne druhy prietržníkov sú celé husto chlpaté.
Prietržník holý rastie na suchých piesčinách, poliach, kamenitých cestách a riečnych náplavoch. Vyžaduje suché, výslnné, výživné, nevápenaté, neutrálne až slabo kyslé, kamenité, piesočnaté aj hlinité pôdy.
Predmetom zberu ako liečivej rastliny je vňať v dobe kvitnutia. Pri vädnutí páchne po kumaríne. Droga obsahuje neutrálny a kyslý saponín - herniarín a kyselinu herniarovú, umbeliferín, triesloviny, flavonoidné glykozidy - hyperozid, glykozidy kvercetín a izoramnetín, silicu a alkaloid paronychín. Droga má slabý spasmolytický účinok, dezinfikuje močové cesty a má močopudný účinok. Kyslý saponín je lepšie využiteľný po pridaní jedlej sódy do odvaru. Prietržník je častou zložkou močopudných a urologických čajovín. Vhodný je pri zápalových ochoreniach, v kombinácii s listom medvedice, ľanovým semenom a ligurčekovým koreňom. Pred užitím je vhodné sa poradiť s lekárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.