poslancov opúšťa poslanecký klub svojej strany, ale ponecháva si mandát. Poslanec podľa servera aktuálně.cz nesúhlasí s tým, aby jeho ČSSD na vládnej úrovni spolupracovala s ODS, pretože to považuje za spreneverenie sa programu ČSSD. Melčák však nevylúčil, že by mohol podporiť vznik pravo-stredovej vlády ODS a sústrediť sa skôr na „netolerovanie skutkov vlády".
Pre predsedu ČSSD Jiřího Paroubka znamená Melčákov krok vážnu ranu, pretože klub ČSSD, ktorý mal po júnových voľbách 74 poslancov, ich má dnes iba 72. Podobný krok ako Melčák pred časom urobil poslanec ČSSD Michal Pohanka. ČSSD a KSČM tak v Poslaneckej snemovni de facto už nedisponujú 100 mandátmi z 200, ale iba 98 hlasmi.
Nečakaný odchod Melčáka z klubu ČSSD zapadá do kontextu nedávnych výrokov Marka Dalíka, poradcu predsedu ODS a premiéra Mirka Topolánka, že Pohanka bol prvý a po ňom budú z poslaneckého klubu ČSSD odchádzať ďalší poslanci nespokojní s politikou predsedu Jiřího Paroubka. Melčákov odchod z klubu sociálnej demokracie sa môže vážne odraziť na prebiehajúcej záverečnej fáze rozhovorov o novej vláde. Premiér Topolánek môže mať istotu, že vďaka „prebehlíkom" jeho prípadná vláda bez ČSSD získa v Poslaneckej snemovni dôveru. A naopak, vedenie ČSSD môže v novej situácii zľaviť zo svojich nárokov a rozhodnúť sa pre vstup do vlády s ODS. Sociálna demokracia za druhú alternatívu doteraz označovala smerovanie k tretiemu pokusu o zostavenie vlády vo vlastnej réžii. Po vystúpení už dvoch poslancov z klubu ČSSD sa táto cesta javí ako stále menej pravdepodobná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.