tlak má kriticky nízky, srdce oslabené a obličky mu môžu zakrátko zlyhať. Uvádza sa to vo včera zverejnenom otvorenom liste s podpisom Kozulinovho spojenca Alexandra Milinkeviča, ktorý bol adresovaný lídrom krajín G8.
"Ak by len jedna krajina G8 deklarovala úmysel diskutovať o situácii ľudských práv v Bielorusku pred Bezpečnostnou radou OSN, Kozulin ukončí hladovku," píše sa v liste.
Kozulinova dcéra Julia na sklonku októbra informovala, že riaditeľ väzenského zariadenia poprel, že by sa jej otcovi dostávalo terapie. Odsúdeného vraj pozbavili povinnosti pracovať, neumiestnili ho však ani do samotky, ani do nemocničnej izby. Jeho zdravotný stav označil riaditeľ vtedy za dobrý.
Bývalý univerzitný profesor, ktorého 13. júla odsúdili na 5,5 roka väzenia za organizáciu nepovoleného protestu proti opätovnému zvoleniu prezidenta Alexandra Lukašenka, začal podľa informácií organizácie pre ochranu ľudských práv Charta 97 hladovku s cieľom vynútiť si prerokovanie situácie v krajine Bezpečnostnou radou OSN. Chcel tak upozorniť medzinárodné spoločenstvo na "nezákonnosť" v Bielorusku.
Prvé správy o hladovke Kozulina prišli z Bieloruska už 21. septembra. Jeho štáb vtedy hovoril o proteste proti porušovaniu zákona súčasným režimom. Odsúdeného v tom čase premiestnili do trestného tábora číslo tri Vitebskej oblasti neďaleko bielorusko-ruskej štátnej hranice, kde si odpykáva trest.
Kozulin bol jedným z dvoch opozičných kandidátov v marcových prezidentských voľbách, ktoré odporcovia úradujúcej hlavy štátu označili za zmanipulované a Západ za nedemokratické. Úrady ho obvinili z narušenia verejného poriadku a podnecovania k nepokojom. Európska únia vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím bieloruskej justície. Slovenská diplomacia patrila medzi tie, ktoré požadovali Kozulinovo prepustenie na slobodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.