dvadsaťdva, z nich len štyria boli z vládnych strán. Len sporadicky sa do rozpravy zapájali poslanci vládnych strán. Ak by bola rovnako "aktívna" aj opozícia, o rozpočte by sa hlasovalo už včera.
Posledné roky záujem o parlamentné rozpravy o rozpočte upadá. Napríklad v roku 2003 vystúpilo v rozprave k rozpočtu 50 poslancov. Historický bol však asi rok 1999 za prvej Dzurindovej vlády, keď vystúpilo 85 rečníkov a odznelo 388 faktických poznámok.
Poslanec SDKÚ Pavol Prokopovič povedal, že opozícia sa zameriava hlavne na slabé miesta rozpočtu. Takých je podľa neho mimoriadne veľa. Slabá aktivita koaličných poslancov Prokopoviča prekvapuje. Podľa neho je otázne, "či niektorí poslanci koalície vôbec majú na to, aby mohli vystúpiť".
Rozpravu otvoril ešte v stredu večer bývalý minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Kritizoval nedostatočné financovanie školstva, vedy a výskumu. Podľa neho jasne naznačuje, že budovanie znalostnej ekonomiky nie je pre novú vládu vôbec prioritou. Prioritou tejto vlády je podľa Mikloša iba poľnohospodárstvo, kde medziročne výdavky rastú o viac ako 40 percent. Mikloš kritizoval aj sektor dopravy, kde je podľa neho nedostatočná podpora výstavby diaľnic, čím sa ďalej brzdí vyrovnávanie rozdielov v regiónoch. Celkovo je rozpočet podľa exministra financií nastavený tak, že príliš veľa zdrojov smeruje do spotreby, čo môže zvyšovať infláciu. Poslankyňa SDKÚ Iveta Radičová požiadala, aby sa rozpočet zvýšil o 200 miliónov na prídavky na deti.
V rozprave vystúpil aj predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín. Podľa neho rozpočet nerešpektuje nároky súdu, chýbajú napríklad peniaze na asistentov sudcov. Poslankyňa SMK Ágnes Biró poukázala na to, že menej peňazí pôjde do kultúry vrátane kultúry národnostných menšín.
Poslanec Smeru Dušan Jarjabek povedal, že "rozpočet na rok 2007 nie je ešte úplne dielom našej vlády, nie som zaslepený, aby som si neuvedomoval, že treba naprávať šarapatenie pravicovej vlády a treba niečo robiť pre euro". Pravici tento bývalý operetný spevák vyčítal, že zlikvidovala na Slovensku operetu, čo sa nepodarilo ani ľudovodemokratickým vládam, ktoré ju označovali za buržoázny prežitok.
"Pán poslanec, zarečnili sme si bojovne ako vždy, načim nám o tomto rozpočte rozprávať," zareagoval na Jarjabkov prejav poslanec KDH Pavol Pavol Minárik (KDH).
V rozprave už vystúpili všetci písomne prihlásení poslanci, ústne v nej ešte chce vystúpiť vyše dvadsať. Na svoje vystúpenie čaká bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, ale aj niektorí bývalí členovia jeho kabinetu, či poslanci opozičných strán. Dôvodom je, že stratili svoje poradie, pretože neboli v rokovacej sále.
Rokovanie krátko o 20.00 hod. prerušila predsedajúca schôdze Anna Belousovová (Smer-SD), pokračovať bude rozprava dnes. Záverečné hlasovanie o rozpočte sa udeje až na budúci týždeň.
(SITA/TASR/sp)
Autor: V dome žobráka našli poklad
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.