jednoznačne za zrušenie Špeciálneho súdu, ani raz nevyslovil pochybnosť, inak by sme to nepripravovali", však zaslúži pozornosť nielen preto, že osud predmetnej inštitúcie povie veľa o budúcich zmenách na tvári Slovenska, ale aj preto, že ako úplná lož to vyzerá ako silná káva aj na Mečiara.
Po sobotňajšom stanovisku premiéra, že "Smer je proti zrušeniu ŠS", ktoré už predbubnoval on sám asi pred dvomi týždňami, je dosť pravdepodobné, že životné dielo Daniela Lipšica buď nepostihne ujma, alebo ak áno, tak zmena nebude smrtonosná. Ako je známe, zrušenie ŠS je korunná programová kauza, s ktorou prišlo HZDS do koalície. A tri mesiace bežali tieňové hry medzi Ficom, ktorý sa dlho-predlho vyjadroval vyhýbavo a navrhol viesť o budúcnosti súdu akési odborné diskusie, a Harabinom, ktorý sa nedal rušiť a napísal zákon, akoby vôbec nesnežilo. Koncom septembra, keď prišiel minister spravodlivosti s návrhom na zrušenie ŠS do vlády prvýkrát, však jeho materiál nebol schválený, len "vzatý na vedomie". Odvtedy je jasné, že HZDS má problém. A odvtedy sa špekuluje, čo bude, pričom kauza sa dáva do vzťahových kontextov medzi HZDS a Smerom (Mečiarom a Ficom) podľa toho, aký aktualizačný výrok či mediálna bublina sa práve vznáša vo vetre.
Mečiarov výkrik, že "bol jednoznačne za zrušenie", vyzerá ako verejný nátlak na Fica, ktorý akože nedrží slovo. Nie je jasné, čo si od toho sľubuje.
Situáciu, že predseda Smeru na zrušenie súdu Harabinovi pritakal a nekládol mu odpor, pričom navonok sa okúňal a vyhlasoval rôzne odborné ankety a semináre, si predstaviť vieme. Rovnako tak sebavedomie ministra i predsedu HZDS, ktorí žili v presvedčení (nádeji), že Fico pred mediálne nepopulárnym krokom len naťahuje čas. Preto si trúfol Harabin "v dobrej viere" pripravovať zákon, čím si de facto vyprosil, aby sa premiér vyjadril konkrétnejšie. Áno-áno, alebo nie-nie. To je určite dobre, keďže tí, komu predlžovanie neistoty vyhovuje najmenej, sú sudcovia ŠS a inštitúcia sama osebe. O tom, ako rôzni obžalovaní využívali situáciu na obštrukcie a nechodili na pojednávania, referujú médiá obtýždeň.
To, čo sa dá predstaviť veľmi ťažko, je, že ak sa Fico v mene Smeru už raz vyslovil, že by svoj názor vzal späť. Ešte ani vtedy, ak pred dvomi týždňami prognózoval, že "rozhodnutie o ŠS nepríde v najbližších dňoch". Všetci, ktorí si myslíme, že Špeciálny súd má význam, sa môžeme tešiť. Na koaličný konflikt už nie, keďže HZDS sa vo svojej súčasnej pozícii, napriek niektorým signálom, cíti výborne a zariaďuje sa na dlhé obdobie. Tretie ministerstvo, ktoré si Mečiar vyvzdoroval, je dostatočná evidencia. Spor o ŠS takto len obnažuje pomery v koalícii. Základný poznatok, ktorý sa rysuje, hovorí, že konflikty, v ktorých sa nedá dosiahnuť dohoda, sa riešia živelne. Jednoducho sa vec odsúva, trebárs tak, že dva mesiace sa nezíde koaličná rada. A ak niekto vyprovokuje rozuzlenie, tak politickú dohodu zastúpia ústavné kompetencie. Silnejší vyhráva a slabší dostane bolestné. Neexistuje zrejme téma, na ktorej by sa tento spolok rozhneval tak, že by sa spor dal pokladať za vážny. To je dôležité a, paradoxne, smutné zistenie nielen pre publikum, ale najmä prognózu vývoja. Od vzniku ŠS sa HZDS zastrájalo, že ak bude vo vláde, súd zruší. Tu je výsledok. Veľmi pozitívny, ale od srdca smiať sa nemusíme, keďže čím väčšia inklinácia k zmierom za každú cenu, tým trvalejšia udržateľnosť paktu Smer-SNS-HZDS.
Po kauze Rezeš Mečiar už druhýkrát v rýchlom slede obnažil politiku, ktorú Fico, či už pudovo (veľmi pravdepodobné) alebo vedome produkuje. Oznamuje zásadne stanoviská a vždy sa štylizuje do polôh, ktoré sú populárne, hoci opačnému riešeniu nezabránil (dlhodobo) ani nič proti nemu nevykonal (Rezeš, prepúšťanie na železnici a rušenie tratí, zvýšenie dôchodkového veku a pod.). Teraz vidíme novú figúru: Ak sa nedá inak, uprednostní aj populárne riešenia napriek sľubom koaličným partnerom. Špeciálny súd je ukážka, že túžba zaľúbiť sa a byť vždy v harmónii s väčšinovým názorom môže byť aj pozitívna. V prípade ŠS je možné držať Ficovi všetky palce, aby mu odhodlanie i stanovisko vydržalo. Všeobecne je však táto rehoľa na poli verejnej mienky veľmi škodlivá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.