neho povedal, že je za zrušenie Špeciálneho súdu, hoci v sobotu verejne potvrdil, že súd zostane.
"Toto sa partnerom a ministrovi nerobí," povedal Mečiar v televízii Markíza. "Potom si každý predseda môže vysvetľovať rozhovory a dohody akokoľvek." Fico podľa neho zrušenie súdu prisľúbil na koaličnej rade a aj vo vláde ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi, ktorý už návrh na zrušenie súdu predložil. "Bez toho, aby sme nemali otázku prekonzultovanú s predsedom vlády, by sme do nej neboli išli," povedal Mečiar.
Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že Fico nič také Mečiarovi nepovedal. "Už vo chvíli, keď minister Harabin prezentoval návrh na zrušenie súdu, pán premiér vyslovil názor, že si musí dať urobiť odbornú analýzu." Neskôr zverejnil, že vidí viac dôvodov na zachovanie súdu, ako na jeho zrušenie. "Na základe tohto musí každý pochopiť, že predseda nikdy jednoznačne nemohol povedať, že je za zrušenie súdu." Ficove slová potvrdil aj predseda SNS Ján Slota.
"Musíme postoj predsedu (Fica) brať do úvahy, hodnotíme ho ako prvý ústretový krok kresťanským demokratom," vyhlásil Mečiar.
Poslanec KDH Daniel Lipšic, ktorý ako minister spravodlivosti Špeciálny súd presadil, povedal, že ak by Fico bol za zrušenie súdu, poprel by svoju predchádzajúcu politiku v trestnoprávnej oblasti. Tvrdí, že s náklonnosťou ku KDH to nemá nič spoločné.
Mečiar si včera s Ficom protirečil aj v prípade nominácie Alexandra Rezeša do dozornej rady Transpetrolu a odmietol tiež Ficovu ideu o novom zákone o preukazovaní pôvodu majetku.
Politológ Grigorij Mesežnikov povedal, že Mečiar takto vyjadruje svoju nespokojnosť s postavením ĽS-HZDS v koalícii. "Príčina tkvie aj v jeho charakterových vlastnostiach."
Mečiar sa tým, že chce väčšiu moc v koalícii, netají. Vyriešiť by to malo aj nové ministerstvo. "Náš vplyv v koalícii je malý, zúžený na jedno ministerstvo pôdohospodárstva a aj v tom len na niektoré inštitúcie," vyhlásil. "Je to predmet ďalších rozhovorov, bude sa robiť revízia týchto rozhodnutí. Boli sme dohodnutí na prienikoch a tie sa nerealizujú."
Mečiar včera odmietol, že sa chcel nomináciou Alexandra Rezeša do orgánov Transpetrolu pomstiť Ficovi za nedostatok politických nominácií. "To by bola veľmi nízka kalkulácia," myslí si. Vyhlásil, že Rezešovo meno poslal na sekretarát Úradu vlády, hoci Fico tvrdí, že o nominácii dopredu nevedel. "Žiadne meno nedostal," povedala Ficova hovorkyňa Glendová.
Smer-SD okrem Rezeša ustúpil HZDS aj v prípade Igora Urbana, ktorého chcel Mečiar dosadiť za námestníka SIS. Nakoniec bude tajomníkom Bezpečnostnej rady na Úrade vlády. Fico ale tvrdí, že nešlo o ústupok. "ĽS_HZDS odmietlo o Rezešovi rokovať, že je to pre nich príliš principiálna vec," povedal s tým, že on dal jasne najavo svoj nesúhlas.
Ústupkom podľa Fica nie je ani nominácia Urbana. "Potreboval som človeka, ktorý sa bude zaoberať otázkou bezpečnostného systému v rámci Úradu vlády. Pán Boh ochraňuj túto krajinu pred nejakým zemetrasením alebo povodňou, veď tu nič nefunguje." Urban podľa neho má schopnosti, aby zabezpečil, že "niekto bude koordinovať všetky záchranné zložky". Je to podľa Fica "profesionálna nominácia". Ústupok by bol, keby "sme pána Urbana dali za námestníka, viete, že bol tlak a tam sme na seba narazili".
Sporný zákon o preukazovaní majetku parlament v minulom volebnom období prijal, Ústavný súd ale jeho platnosť pozastavil. "Nemáme ani len predstavu, kedy Ústavný súd rozhodne, preto začíname uvažovať, ako obísť tento problém," povedal Fico na sneme Smeru-SD s tým, že možno pripravia nový zákon. Mečiar včera oponoval, že je to zbytočné, a on je proti. "Bola to jeho vnútrostranícka konferencia, my sme nie tým viazaní," hovorí.
Mečiar si podľa predsedu SMK Bélu Bugára dovoľuje takéto vyhlásenia aj preto, že je jediný, kto môže umožniť vznik novej koalície. S ĽS-HZDS by išlo SDKÚ-DS, SMK a je možné, že svoj postoj by prehodnotilo aj KDH. "To je fakt, ktorý Fico nesmie opomenúť. Mečiar dobre hrá," hovorí Bugár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.