zastavil cestou do Štrasburgu kde si zajtra preberie cenu Andreja Sacharova od Európskeho parlamentu za šírenie slobody.
V ten istý deň v jeho vlasti pokračovali politické represie. Bieloruská polícia včera zatkla asi 20 opozičných predstaviteľov na demonštrácii za prepustenie Alexandra Kozulina, ktorý spolu s Milinkievičom kandidoval v marcových voľbách proti autokratickému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorý v zmanipulovaných voľbách vyhral tretí raz.
"Demonštrácie sa u nás konajú často a vždy končia brutálnym zásahom polície," komentoval udalosti v Minsku Milinkievič. Medzinárodnú spoločnoť sa snaží presvedčiť, aby na bieloruský režim zatlačila a Kozulina prepustila skôr "než sa stane tragédia". Kozulin po 52 dvoch dňoch hladovky schudol už 40 kilogramov a je v mimoriadne zlom zdravotnom stave.
NMa prepustenie politických väzňov vyzvali Bielorusko aj predsedovia zahraničného aj ľudskoprávneho výboru Boris Zala (Smer) a László Nagy (SMK). Podľa Zalu sa v blízkej dobe pripraví návrh uznesenia požadujúci prepustenie politických väzňov v Bielorusku.
S Milinkievičom sa včera stretol aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Zopakoval, že slovenská diplomacia bude rozvíjať vzťahy s Minskom len za podmienok demokratizácie v krajine.
Predsedovia všetkých opozičných parlamentných strán Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), Pavol Hrušovský (KDH) a Béla Bugár (SMK) sa s Milinkievičom stretli v kaviarni Roland v centre mesta. Vyslovili počudovanie, že na bieloruského opozičného lídra si počas jeho návštevy nenašiel čas žiadny najvyšší ústavý činiteľ. "Neviem si predstaviť, že by som sa s pánom Milinkievičom nestretol, keby som bol premiérom," povedal Dzurinda.
Autor: MIREK TÓDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.