Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Rozhodli hlavičky debutantov

Abú Zabí (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v jej deviatom a poslednom oficiálnom zápase v roku 2006 včera v športovom komplexe

Zayed Sports City nad domácim výberom Spojených arabských emirátov 2:1. O druhej výhre národného tímu pod vedením nového kouča Jána Kociana rozhodli hlavičky debutantov Michala Jonáša a Ľubomíra Michalíka po výborne zahratých štandardných situáciách Ružomberčana Igora Žofčáka (na snímke vpravo). Tím zložený z hráčov českej a slovenskej najvyššej ligy tak uštedril zverencom francúzskeho kouča Bruna Metsua v príprave na Gulf Cup po Poliakoch v krátkom čase už druhú prehru.

Aktuálne 83. tím rankingu FIFA zo SAE nastúpil do zápasu so silnejším výberom ako v neúspešnom poslednom súboji s Poľskom. Po úvodnom niekoľkominútovom oťukávaní ako prví pohrozili Slováci, keď center Ivanu z pravej strany Šesták poslal hlavou mimo brány. V 9. minúte sa zrodila prvá obrovská šanca v 1. polčase, keď hosťom nevyšla ofsajdová pasca a Esmail Mattar po prihrávke v čistej pozícii prestrelil prázdnu bránu. Na hre Slovákov sa jasne odrážal fakt, že hrali spolu prvýkrát, viazla kombinácia, najaktívnejšie pôsobil krajný stredopoliar Ivana. V celom priebehu prvého dejstva si však nevytvorili gólovú šancu. Naopak inkasovať mohli v 39. minúte, keď po spätnom centri kapitána Mohammada Omara bol vo vnútri šestnástky v dobrej pozícii Abdul Rahim Jumaa, no pri obstrelení Kozáčika obstrelil i bránu. V samom závere dal vyniknúť Kozáčikovi opäť Omar, no jeho úsilie zmarilo ofsajdové postavenie.

Tréner Kocian do druhého polčasu poslal štyroch nových hráčov a to sa ukázalo ako rozhodujúce. Najmä Žofčák priniesol veľké oživenie, keď najprv po centri Bicáka trafil iba rovno do rúk gólmana, no po jeho rohovom kope o niekoľko sekúnd už zahrmelo. Na bližšej žrdi v 50. minúte loptu hlavou do siete umiestnil debutant Jonáš. O tri minúty udreli Kocianovci opäť. Po faule Humaida Fakhira ocenenom žltou kartou zľava do ohňa nacentroval opäť Žofčák, Michalík využil výškovú prevahu a opäť hlavou zvýšil slovenské vedenie. Hostia hrali v druhom dejstve lepšie, aktívnejšie, tlačili sa dopredu a vyvíjali tlak na Metsuových zverencov. Tí sa síce snažili a hľadali okienka v obrane Slovákov, no skorigovať stav sa im podarilo až z diskutabilnej penalty v nadstavenom čase, keď Kuciakovi nedal šancu Esmail Mattar. Slovensko tak vylepšilo vzájomnú bilanciu so SAE, ktoré zdolalo v oboch z doterajších zápasoch.

Góly: 90+1. Esmail Mattar (z 11 m) - 50. Jonáš, 53. Michalík, ŽK: Humaid Fakhir - Kopúnek, Majerník, rozhodoval: Ibrahim (Katar), 1000 divákov.

SAE: Waleed Saleem - Humaid Fakhir, Abdul Rahim, Mohammad Khamis, Faisal Khalil (75. Ibrahim) - Abdul Rahim Jumaa, Hilal Sahed (63. Ali Abbas), Salem Khamis, Abdul Aziz - Esmail Mattar, Mohammad Omar (75. Mohammad Srour). SR: Kozáčik (46. Kuciak) - Pekarík, Farkaš (46. Michalík), Klimpl, Jonáš - Ivana, Kopúnek (65. Majerník), Sedlák (46. Žofčák), Bicák (83. Hubočan) - Šesták (46. Filo), Nemec.

Mienka trénera

Ján Kocian (SR): "Myslím, že najmä čo sa týka výsledku, vládne veľká spokojnosť. Horšie to už bolo s herným prejavom. V prvom polčase sme sa nevedeli herne nájsť, viazla nám kombinácia, robili sme veľké množstvo chýb a často strácali loptu. Veľa sme sa na jej zisk narobili, dá sa povedať, že sme hrali až príliš živelne. V druhom polčase to už bolo oveľa lepšie. Zvýšili sme kvalitu hry a presadili sa i strelecky. Som rád, že sme uspeli zo štandardných situácií, ktorým sme na tréningu venovali veľa času. Pomohol videorozbor zápasu súpera s Poliakmi, ktorí im tiež dali góly po podobných situáciách."