ročníku vyberá len predmety, z ktorých ide maturovať. Ostatné predmety, ktoré sú povinné pre všeobecný prehľad gymnaziálneho štúdia sa rozdelia do osnov prvých troch ročníkov, učivo sa zhustí a je potrebné sa učiť viac. Tým pádom sa už študent v štvrtom ročníku môže naplno venovať len tým predmetom, ktoré ho zaujímaju a ktoré bude potrebovať pri jeho ďalšom štúdiu na vysokej škole a na maturitnej skuške.
Z košických gymnáziíí je tento program zaužívaný na gymnáziu Opatovská a Šrobárová už zopár rokov. "My sme sa pre formu alternatívneho štúdia rozhodli už v školskom roku 1998/ 1999. Prví študenti, ktorí v maturitnom ročníku nemali povinné všetky predmety si to teda naostro vyskúšali po prvý krát v roku 2001/2002. Základ tohto programu pozostáva v tom, že študent má v maturitnom ročníku povinný slovenský jazyk, dva cudzie jazyky a telesnú výchovu." Informovala nás Anna Jurkechová, zastupkyňa riaditeľky gymnázia Šrobárová 1 v Košiciach
Ako upresnila, "ďalsích 18 hodín týždenne si naši budúci štvrtáci rozdelia a volia si tri štvorhodinové a tri dvojhodinové voliteľné predmety zo zoznamu predmetov. K 4-hodinovému predmetu si volí odpovedajúci 2-hodinový predmet. Pozoruhodné je to, že si môžu voliť aj iné zaujímavé predmety, ktoré ponúkame. Napríklad pre študentov, ktorí majú záujmy umeleckého smeru sú tu dejiny umenia alebo aj ekonomika, ktorá je pre žiakov zaujímajúcich sa o štúdium ekonómie veľmi výhodná, nakoľko nemusia maturovať zo všetkých blokov náuky o spoločnosti. Výsledky na maturitných skúškach sú lepšie, pretože vzhľadom na náročnosť externej skúšky z jazykov majú žiaci viac priestoru a času dokonale sa venovať príprave na písomnú maturitnú skúšku."
Napriek pozitívnym ohlasom študentov na takúto formu štúdia však stále existuje väčšina gymnázií, kde takýtom program nie je zavedený. Riaditeľ gymnázia na Poštovej ulici Milan Ružička: "Klasický a alternatívny plán sa v podstate líšia len preskupením predmetov. Predstava študentov, že táto forma štúdia je výhodnejšia, je podľa môjho názoru mylná. Samozrejme, každý z týchto projektov má aj výhody aj nevýhody. Osemnásť hodín, ktoré sú určené pre alternatívne štúdium v maturitnom ročníku, sa na našej škole rozdelí v druhom, treťom a štvrtom ročníku v podobe seminárov a plus sa učia aj ostatné predmety. Naši študenti potom nemajú problém s tým, keď potrebujú prejsť z jednej vysokej školy na druhú, pretože sú pripravovaní komplexne gymnaziálnym učivom počas celého štúdia, a to nielen na maturitnú slúšku, ale aj pre budúci život. Myslím si, že o štúdium na našej škole je najväčší záujem v kraji, a preto nevidím dôvod, prečo by sme mali meniť formu štúdia. Študenti sú síce niekedy nespokojní, že na iných školách sa majú ´lepšie´, avšak s odstupom času sa k nám dostávajú ohlasy, že je dobré, že to bolo tak, ako to je. Pokial teda zájem o našu školu s nealternatívnym študijným plánom je, nevidím dôvod to meniť."
Pre alternatívny študijný program sa rozhodlo aj riaditeľstvo gymnázia Trebišovská 12 a premiéru tohto druhu štúdia si vyskúšajú už budúci štvrtáci. Ako nám povedala študentka Ivana z gymnázia na Trebišovskej, "podľa mňa je to super. Momentálne nemám pocit, že preberáme väčšie množstvo učiva, pretože som na to zvyknutá už od prvého ročníka. A v maturitnom ročníku to bude pre mňa určite jednoduchšie, lebo sa nebudem musieť trápiť nad vecami, ktoré nepotrebujem. A taktiež sa budem viac zaoberať maturitnými predmetmi. O to úspešnejšie by som mala zmaturovať." Pohľad študentky doplnil riaditeľ gymnázia Ján Buday: "Chceme zabrániť tomu, aby sa študenti štvrtého ročníka a oktáv neučili počas vyučovania povinných predmetov pod lavicou úplne iné predmety. Preto sme sa pred tromi rokmi rozhodli zaviesť alternatívne štúdium aj na našej škole. Budúci školský rok to bude po prvýkrát, čo sa naši maturanti nebudú musieť učiť všetky predmety, tak uvidíme, čo to prinesie..."
Či už sa deviataci rozhodnú pre gymnázium s alternatívnym alebo nealternatívnym študijným programom, zväčša nepríjemnej fyzike či chémii sa aj tak nevyhnú, pretože gymnázium svoj pôvodný význam tak či tak nestratí. Je teda len otázkou systému, ako si tieto "nepríjemnosti" počas štúdia rozdelia.
Autor: Petra HARVANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.