Telo bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta, ktorý zomrel v nedeľu vo veku 91 rokov, previezli včera z nemocnice na vojenskú univerzitu v
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Santiagu. Pinochet, ktorý v čase svojej diktatúry v rokoch 1973
Správy o Pinochetovej smrti vyvolali silné prejavy emócií v jeho rodnom Chile, kde sa o politickom pôsobení tohto muža vedú vášnivé debaty ešte aj 30 rokov od jeho nástupu k moci. Do ulíc sa vybralo vyše 5000 ľudí, oznámilo ministerstvo vnútra. Niektorí Pinocheta oplakávali, pretože podľa nich zachránil Chile pred komunizmom, iní sa z jeho smrti tešili a vyhlásili ho za najhoršieho diktátora Južnej Ameriky z čias studenej vojny.
Niekoľko demonštrantov sa uchýlilo k násiliu a vojenská polícia použila slzotvorný plyn na ich rozohnanie. Ľudia, demonštrujúci proti Pinochetovi, sa pokúšali pochodovať k prezidentskému palácu, ktorý predstavuje pre mnohých čílskych obyvateľov výrazný symbol, keďže počas vojenského prevratu v roku 1973 ho dal Pinochet zbombardovať.
Podľa polície bolo počas nedeľňajších protestov zranených 24 policajtov a niekoľko demonštrantov zatkli. V uliciach hlavného mesta vypuklo viacero požiarov a zaplnili ich barikády, trosky a kamene. Pohreb Augusta Pinocheta sa uskutoční dnes.
Dcéra zosnulého čílskeho prezidenta Salvadora Allendeho, ktorého zvrhol Augusto Pinochet, včera vyhlásila, že ju utešil fakt, že bývalý diktátor zomrel prenasledovaný súdnymi procesmi - želá si však, aby bol aj usvedčený a odsúdený. "Až do konca ho obklopovali právnici, ktorí sa pokúšali obhájiť neobhájiteľné," vyhlásila Isabel Allendeová pre štátny rozhlas v Španielsku po Pinochetovej smrti. Socialista Salvador Allende sa zastrelil počas vojenského prevratu uskutočneného Pinochetom. Pinochet o vlások unikol vydaniu do Španielska, kde mal byť v roku 2000 súdený za porušovanie ľudských práv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.