Andrej Reiner povedal, že dlh nie je dramatický. Firmy sa však obávajú, aby nerástol.
Ústavný súd minulý týždeň zastavil účinnosť zákona, ktorý štátne, župné a mestské nemocnice chránil pred exekúciou až do konca roka 2007. Podnet na súd dalo 33 opozičných poslancov.
Ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča (Smer) rozhodnutie súdu znepokojilo. Exekúcie môžu mať podľa neho vážny dopad na hospodárenie nemocníc a spôsobiť problémy aj pacientom, ak dotyčné nemocnice nebudú môcť napríklad nakupovať lieky. Pripustil pritom, že exekúcie už v minulosti boli povolené, a na pacientov to nemalo žiaden dosah.
Tomáš Szalay z Health Policy Institute hovorí, že dnes sú ohrozené tie nemocnice, ktoré doteraz nedokázali dostať pod kontrolu svoje hospodárenie, čiže vykazujú stratu už z bežnej prevádzky, teda aj bez odpisov.
Výkonný riaditeľ najväčšej distribučnej spoločnosti Phoenix Sína Niku povedal, že exekúcia je až posledný možný spôsob vymáhania pohľadávok. Záujmom každej distribučnej spoločnosti je podľa neho "svojej" nemocnici dodávať, a nie ju likvidovať exekúciami, pokutami a pod. Vždy je vraj priestor na dohodu s manažmentom zariadenia.
Nemocnice dlhujú okolo 5 miliárd korún, najviac dodávateľom liekov a zdravotníckych pomôcok, potom elektrárňam, vodárňam a Sociálnej poisťovni. Hovorkyňa Vladimíra Pôbišová povedala, že Sociálna poisťovňa bude vymáhať dlhy aj exekúciou, ak už nebude možné iné riešenie. Nemocnice k 30. novembru poisťovni dlžia viac ako 962 miliónov korún.
Niku upozornil, že problémom sú časté výmeny vedení nemocníc. Manažment potom podľa neho podielha pocitu, že za dlh nemôže. "Preto niekedy nerokujú včas o svojich záväzkoch, alebo im neprikladajú primeranú pozornosť," povedal.
Valentovič tvrdí, že dohody s veriteľmi sú v právomoci riaditeľov a štát zasiahne len v krajnom prípade. Systém podľa neho nie je nastavený dobre, čo vyrieši reštrukturalizácia siete nemocníc, ktorých je priveľa.
Autor: dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.