Slovenska o ňom ešte v živote nepočulo. Na rozdiel od zamestnancov košického Drobného tovaru, kde v osemdesiatych rokoch robil vedúceho zásobovania.
Otázka, "nač ten spěch", keď pol roka po Rybníčkovi ubehlo ako voda, direktor nikomu nechýbal a stačil aj Zahradník (cap?), sa vnucuje ako prvá, hoci nie je najpodstatnejšia.. Isteže, každá správna inštitúcia, aj verejnoprávneho vyznania, potrebuje hlavu. Alebo má aspoň nárok na ňu. Ponáhľal sa však aj parlament, ktorý už v priebehu prvej, neúspešnej voľby, kde Hreha ešte neuspel, novelizoval kvôli "zjednodušeniu" s účinnosťou od 15. novembra zákon tak, aby v treťom kole stačila aj nadpolovičná väčšina. Tú Hreha aj dostal. K dvom tretinám (10), ktoré boli podmienkou kedysi, mu teraz chýbal jeden hlas.
V porovnaní s predchodcom, ktorého vybral podľa starého zákona ešte parlament neuveriteľnou väčšinou 124 hlasov, má teda nový šéf slabý mandát. To nemusí nič znamenať prvý týždeň, možno aj sto dní "hájenia", ale pre formálnu "nezávislosť" Hrehu je takáto miera podpory takpovediac "zaväzujúca". (Autor sa ospravedlňuje za salvy irónie, ale inak nemôže.) K tomu patrí poznámka, že znalci prostredia v Česku, kde pôsobil, ho poznajú viac ako "mediálneho lobistu" než ako "analytika". Nie je celkom pravdou, že bol "zvolený širšou dohodou rady" (Jarjabek-Smer). Rada STV bola evidentne v strese, keďže sa chcela vyvarovať následkov, ktoré by niesla druhá neúspešná voľba.
NR SR má umyté ruky, zodpovednosť nesie Rada STV. Čo nie je v princípe nesprávne. V princípe. Reči, ktoré sa o Hrehovi šíria, že je ďalším suvenírom pre Fica od Paroubka (po poradcovi Tvrdíkovi), sa nedajú verifikovať. Smer odmieta, že by Hreha bol jeho "koňom", veľmi dôrazne. Potom však naozaj chýba argument, prečo práve on získal nadpolovičnú podporu. Podozrivé je, že vyhral napriek projektu, v ktorom navrhuje znížiť objem reklamy v STV. Keby nijaká politika za ním nebola, tak s takýmto opatrením sa buď nepresadí, alebo zaňho lobovali súkromní vysielatelia... Hrehov projekt nie je ako celok veľdielo, ako osoba nemá prestíž vyššiu než viacero konkurentov a v profesnej minulosti má, na rozdiel od iných kandidátov, (malú?) škvrnu. Moderátor Jan Kraus, bohužiaľ, zatiaľ nechce prezradiť, prečo hrozil ČT, kde Hreha pôsobil ako šéf kancelárie riaditeľa, že ak ho okamžite nevykopnú, odchádza on z obrazovky. Dá sa len usudzovať z predchádzajúcich aktivít Krausa, že, napríklad, veľmi neznáša intervencie politikov do vysielania. Tých bolo v ČT v poslednom čase požehnane. Fakt je ten, že cenzúrne zásahy (naposledy stiahnute dokumentu o "požitkoch" politikov) pokračujú v ČT aj po odchode Hrehu. Samozrejme, nie je zakázaná ani domnienka, že Smer (a celá koalícia), ktorý sa na spravodajstvo neustále sťažuje a súčasne anektuje vo veľkom štýle všetky pozície, na ktoré dosiahne, práve tento post zveril na neviditeľnú ruku trhu. Každý môže veriť, za sto korún mesačne, čomu chce. Na zjavenie Mohameda i na príchod Mesiáša do STV. Pravda sa skrývať dlho nebude.
Originálne, ale len na Slovensku, s čím Hreha prichádza, je dôraz na prípravu digitálneho vysielania. Táto téma je v Česku v kurze, keďže proti udeleným licenciám padlo už aj súdne rozhodnutie. Pod Tatrami je to však Šípková Ruženka, hoci podľa odporučenia EK analógové, teda súčasné, vysielanie končí k 1.januáru 2012. Zaostalejší člen EÚ v legislatívnej i technickej príprave tejto zmeny, ako Slovensko, neexistuje. Hreha bude zrejme lobovať, aby ešte pred súťažou o frekvencie (na jednej sa môžu šíriť až 4 programy) získala STV prominentne jednu pre seba. Podobne, ako sa rozťahuje ČT... V tomto podporu politikov určite dostane, keďže význam digitalizácie im, ako ostatne všeličo iného, uniká: Digitalizácia nie je v prvom rade o kvalitnejšom signále a obraze, ale o liberalizácii televízneho trhu a obrovských miliardách, ktoré sú už dnes v hre. Najväčší problém trhu elektronických médií dnes nie je budúcnosť či nebudúcnosť STV, ktorá v rozvinutom digitálnom prostredí (o 20-30 rokov) prirodzeným spôsobom zanikne, ale technika, ktorá prekazí dnešným vysielateľom ovládnuť trh monopolne a zabrániť vzniku nových "neplnoformátových", špecializovaných kanálov. Zákon sa už píše a z toho, kam sa postaví Hreha, o chvíľu zistíme, či nám ho daroval Paroubek alebo prichádza z úplne iného mesta. Nová hlava STV je zo všetkých doterajších najnečitateľnejšia a istá vec je iba jedna: Pätnásty riaditeľ STV bude rovnako úspešný ako predchádzajúcich štrnásť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.