obsahovala?
O živote Hippokrata, zakladateľa racionálnej a empirickej medicíny (okolo r. 460 pred n. l.) sa toho veľa nevie. K lekárskemu povolaniu ho od detstva viedol otec Herakleidos, aby pokračoval v tradícii, čo sa aj uskutočnilo, keď sa po svojich cestách z Malej Ázie vrátil ako známy lekár na ostrov Kós, kde potom žil, pracoval a učil. Jeho spisy považovali za autoritu aj stredovekí lekári. Ostrov Kós patril k najslávnejším strediskám kultu boha lekárstva Asklepia, ktorého vzývali ľudia, keď boli chorí. Jeho svätyňa bola útočiskom chorých, ktorí prichádzali aj zďaleka dúfajúc, že v spánku ich vylieči a dá im rady. Odtiaľ pochádza aj názov klinika, lebo chorí si večer ľahli na ležadlá - po grécky kline - ku ktorým v noci prichádzal boh Adklepios, vyšetroval chorých, miešal masti a sirupy. Asklepia zobrazovali ako stelesnenie múdrosti a láskavosti v podobe starca, ktorý sa opiera o palicu ovinutú liečiteľským hadom. Zobrazovali ho aj so psom. Had sa považoval za tvora s liečiteľskou silou, schopného zotrieť z rany nákazu jazykom a liečiť obvinutím svojho tela. Pes podľa starovekých predstáv tiež uzdravoval olizovaním postihnutých miest na tele chorého.
Hippokratovi sa pripisuje aj tzv. Hippokratova prísaha, ktoré je od gréckych čias princípom lekárskej etiky a vychádza z nej aj moderná prísaha, ktorú sa zaväzujú plniť absolventi štúdia medicíny.
Podľa historikov údajne nemusel byť Hippokrates autorom tohto kódexu, aspoň nie v niektorých častiach. Vychádzajú z toho, že text o zákaze potratu a nepomáhaniu samovražde pochádza z neskoršieho obdobia, ako žil on, pretože za jeho života bolo jedno i druhé legálne. Aj zákaz operácií nepovažujú vedci za autentický ako Hippokratov a pravdepodobne táto stať bola ovplyvnená Pytagorovou skupinou, odmietajúcou rezanie ako liečebnú metódu. Text prísahy je tento:
"1. Prisahám, že túto prísahu a tieto záväzky budem podľa svojich síl a svedomia riadne dodržiavať.
Svojho učiteľa v tomto umení si budem ctiť rovnako ako vlastných rodičov a vďačne mu poskytnem všetko potrebné, ak si to vyžiada nevyhnutnosť. Jeho potomkov budem pokladať za vlastných bratov a keď a budú chcieť vyučiť tomuto umeniu, vzdelám ich bez nárokov na odmenu a akékoľvek záväzky. Svojim synom a deťom svojho učiteľa aj žiakom, ktorí sa slávnostne zaviazali lekárskou prísahou, umožním, aby sa zúčastňovali na výučbe a na prednáškach aj na celej vede. Inému však nikomu.
2. Spôsob svojho života zasvätím podľa svojich vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím.
3. Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám na to nikdy nedám podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu.
4. Svoj život a svoje umenie vždy budem chrániť v čistote a udržím ich bez akejkoľvek viny.
5. S8m neuskutočním rez u chorého, ktorého trápia kamene, ale odovzdám ho do rúk mužom skúseným v tomto odbore.
6. Nech vkročím do akéhokoľvek domu, vojdem ta len s úsilím pomôcť chorým a budem sa vyhýbať každému podozreniu z bezprávia alebo hocijakého ublíženia. Zrieknem sa túžby po zmyslových pôžitkoch či so ženami alebo s mužmi, či so slobodnými alebo otrokmi.
7. Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom, všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám
8. Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne plniť, nech mi je dožičené žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľudí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším a poškvrním, nech sa mi stane pravý opak."
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.