prostredie trhu, jeho atmosféru aj ľudí a ich odev. Prostredie trhu majstrovsky vystihli viacerí maliari, napr. Elemír Halász - Hradil v diele na trhu z roku 1910. O desať rokov neskoršie namaľoval Dievčatko s košíkom - tému blízku trhu.
Za maliara zemplínskych trhov považujú Teodora Monssona. Do Zemplína neprišiel z Francúzska s úmyslom, že tu zostane natrvalo, no natoľko ho okúzlil kraj, ľudia, kroje, že po príchode do Michaloviec v roku 1911 z nich odišiel do Bratislavy v r. 1944. Zvlášť ho očarila trhová atmosféra s množstvom šiatrov, stánkov, farebnosť krojov. Toto prostredie vníma ako hru farieb. Nakreslil nespočítateľné množstvo štúdií z trhov a jarmokov, ktoré postihujú ich najcharakteristickejšie prvky - obrysy postáv, stánkov, plošne zachytené svetlo a tieň. Jeho kompozície majú zvláštnu poetiku a v každej z nich je postava. Je ich veľa a rôzne typy. Ich zdroj je nevyčerpateľný, stále sa objavujú ďalšie a iné. Namaľoval: Trh so stužkami, Trh s plátnom, Trh s ovocím, Trh s dobytkom, Pod veľkým šiatrom. Monssonove trhové obrazy to je sviežosť a odvážnosť farby aj rukopisu. A v tom ho nepredstihol nik z našich maliarov.
Každý z nich, aj keď tento žáner nepreferoval, siahal po téme obchodu ak nie trhu alebo jarmoku - Benka, Fulla, Bazovský, Galanda. Kaviarenské prostredie zachytáva Galanda, u Hložníka sa objavuje tiež kaviarenské a krčmárske.
Trh maľoval košický maliar Julo Bukovinský, dokonca býval v blízkosti trhu, ktorý bol na Dominikánskom námestí a mal ho pred očami z bytu na Mäsiarskej ulici. Ten istý trh často kreslil a maľoval vynikajúci kresliar Ľudovít Teld, z rôznych pohľadov a v rôznom čase. Tematika bola blízka aj maliarovi Štefanovi Makarovi, ktorý bol Monssonovým žiakom - jednak v škole v Michalovciach a jednak ako u maliara, mimo školy.
Spomeňme maliarov 19. storočia, ktorí štetcom zachytili ak aj nie trh, ale obchodovanie napríklad: P. M. Bohúň namaľoval obraz Slovenský sklár v roku 1883, ďalší ako J. Augusta maľoval podomových obchodníkov: Olejkár z Turca (1820), Sklár z Trenčianskej (1820), Pláteník (1816), ktoré slúžia aj ako ilustrácie v učebniciach a encyklopédiách kvôli predstave týchto povolaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.