bola vykonaná skôr, ako sa všeobecne predpokladá. Správu včera uverejnil ruský denník Moskovskij komsomolec. Andrej Lugovoj, bývalý agent bezpečnostnej služby a súčasný podnikateľ, ktorý sa stretol s Litvinenkom v londýnskom hoteli 1. novembra
Litvinenko (43), bývalý ruský špión a kritik Kremľa, zomrel 23. novembra na otravu polóniom 210. Lugovoj podporil svoje tvrdenie vyhlásením, že on a Litvinenko navštívili bezpečnostnú firmu sídliacu v Londýne, kde sa neskôr takisto našli stopy polónia, iba v polovici októbra, ale 1. novembra tam vôbec neboli. Podľa toho Lugovoj dospel k záveru, že k otrave nemohlo prísť 1. novembra. Lugového vyjadrenia sa zhodujú s vyhlásením ďalšieho Litvinenkovho kolegu, ruského podnikateľa Dmitrija Kovtuna, ktorý povedal v rozhovore pre nemeckú televíziu Spiegel TV, že aj jeho museli otráviť počas stretnutí s Litvinenkom a Lugovým v Londýne v polovici októbra. Lugového a Kovtuna vypočúvali v Moskve vyšetrovatelia britského Scotland Yardu a obaja muži odmietli podozrenie, že majú s Litvinenkovou otravou niečo spoločné.
Kancelária ruského generálneho prokurátora tvrdí, že Kovtunovi diagnostikovali otravu radiáciou. Údajne ho liečia v Moskve. Medzičasom nemeckí vyšetrovatelia začali vyšetrovať Kovtuna pre podozrenie, že nelegálne zaobstaral rádioaktívny materiál. Našli totiž stopy polónia 210 na miestach, ktoré Kovtun navštívil pred svojou cestou do Londýna 1. novembra. Nemeckí detektívi tvrdia, že Kovtun odletel z Moskvy do Hamburgu 28. októbra a 1. novembra odcestoval do Londýna. Stopy polónia 210 sa potvrdili na sedadle pre spolujazdca v aute značky BMW, ktoré vyzdvihlo Kovtuna na hamburskom letisku. Na základe týchto faktov nemeckí predstavitelia vyhlasujú, že Kovtun bol kontaminovaný polóniom 210, už keď pricestoval do Hamburgu - ako sa to však stalo, zatiaľ nie je jasné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.