Podľa neho ide aj o politický záväzok voči občanom z čias ešte pri vstupe do EÚ. "Môžeme síce ľutovať a teraz plakať, prečo sa za šesť rokov nič neurobilo, ale priznám sa, že na to teraz nemám veľa času, pretože teraz sa musíme orientovať na to, aby sme to splnili," uviedol Kaliňák po včerajšom zasadnutí vlády.
Ako sa šéf rezortu vnútra vyjadril, ministerstvo si uvedomuje nedostatky, ktoré má SR v rámci vstupu do Schengenu. "Prijali sme opatrenia, ktoré majú vyriešiť všetky problémy tak, aby júnová hodnotiaca komisia skonštatovala plnú pripravenosť Slovenska," doplnil podpredseda vlády. Medzery sú podľa neho veľké. Týkajú sa organizácie a riadenia hraníc, technického a fyzického zabezpečenia ukrajinskej hranice, spôsobu vybavovania turistov a áut, zabezpečenie letiska v Bratislave či vydávanie víz. Treba tiež spustiť vzdelávací proces na zvýšenie jazykovej a odbornej pripravenosti slovenských policajtov.
Na vyjadrenie českého veľvyslanca pri EÚ Jan Kohouta o tom, že ak Slovensko nebude na vstup do Schengenu technicky pripravené, ČR zavedie kontroly na našich hraniciach, Kaliňák reagoval, že nešlo o útok smerom k Slovensku. "Išlo skôr iba o vyjadrenie toho, že oni sú pripravení a našou úlohou je presvedčiť, že aj my sme pripravení," vyslovil sa minister. Susedia sú od vstupu Slovenska do Schengenu plne závislí. V opačnom prípade by to pre okolité krajiny znamenalo zvýšené náklady, pretože by sa musela uzavrieť hranica okolo celej našej krajiny. Tretina pripomienok z marcovej hodnotiacej správy sa podľa šéfa rezortu vnútra už odstránila, zásadný posun v ostaných treba urobiť do júna budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.