S poradkyňami a učiteľkami z Akadémie feng šuej sme sa porozprávali na tému súladu človeka a prostredia
Neporiadok v skrinkách a zásuvkách, môže mať vplyv na medziľudské vzťahy
Už naši predkovia, i keď o feng šuej, čo je systém praktík na prúdenie pozitívnych a negatívnych energií, nič nevedeli, snažili sa Vianoce privítať vyprataním všetkých kútov obydlia. Vrátane miest, kde žili domáce zvieratá. V súčasnosti, kedy feng šuej začína zaujímať stále viac ľudí, význam upratovania naberá nové rozmery. Vždy je to predovšetkým o tom, že v byte má byť poriadok a bez vecí, ktoré nepoužívame.
"Vygruntovať," ako tvrdí poradkyňa a učiteľka Iveta Caisová z Akadémie feng šuej, "treba nielen tie priestory domácnosti, ktoré je vidieť. Dôsledne sa musia dať do poriadku i také miesta a kúty, ku ktorým sa počas roka nedostaneme. Práve tam môže byť veľa vecí, ktorých sme sa dlho nedotkli, ale ktoré môžu blokovať dôležité životné oblasti."
Podľa metódy bagua sa dá pôdorys bytu rozdeliť na deväť pravidelných častí, ktorých súčasťou okrem srdca bytu tai-či - je osem životných oblastí. Sú to oblasť kariéry, partnerstva, zdravia a rodiny, hojnosti a bohatstva, ďalej oblasť nápomocných priateľov, kreativity, vzdelávania a slávy. Pokiaľ chce človek prežiť harmonický život, mal by mať v byte tieto oblasti vyvážené. "Znie to neuveriteľne, ale neporiadok v skrinkách, zásuvkách, ako i na zaprášených poličkách, môže mať vplyv trebárs na vzťahy medzi partnermi alebo rodičmi a deťmi," pokračovala I. Caisová.
Podobne by sme mali spraviť predvianočnú inventúru v šatníku. Na hľadanie výhovoriek, že raz to ešte budeme nosiť, treba zabudnúť, a to, čo sme dva-tri roky neobliekli, neľútostne dať preč. Len tak vytvoríme priestor, aby do neho mohla prísť nová, pozitívna energia, pridala ďalšie poznatky tiež poradkyňa a učiteľka feng šuej z tejto akadémie Ing. Margita Borovská. "Mnohé z nás nevedia, čo je feng šuej. No intuitívne cítia ako farebne harmonicky zladiť priestor a správne rozmiestniť nábytok a bytové doplnky. Z času na čas je vhodné pri upratovaní premiestniť nábytok, doplniť interiér bytu kvetmi, čím v ňom oživíme náladu i celkovú atmosféru."
Každá časť bytu prislúcha k inej životnej oblasti, a pokiaľ bude aj celý byt vyčistený, ale na čosi sa zabudne, niektorá oblasť môže ostať nefunkčná. Určite treba napríklad umyť okná, aby sme videli budúcnosť pekne, jasne. Okná totiž podľa feng šuej predstavujú naše oči, pokračovala vo vysvetľovaní I. Caisová. Netreba ich umývať každý týždeň, žiaden extrém nie je dobrý, skôr dodržiavať pravidelnosť. Podobne máme v čistom udržiavať záclony a závesy.
"Pozor treba dať ďalej nato, aby sme na stene oproti oknu nemali v izbe zrkadlo, dvere oproti dverám či dvere oproti oknu. Predstavujú vážny problém. Pozornosť treba venovať dlhým chodbám a ostrým rohom, pretože jemné energie vtedy nevedia prúdiť v ladných, jemných krivkách." Ak sa uvoľňujú do priestoru škodlivé energie, môžu na nás vplývať trebárs tak, že sme nevysvetliteľne nervózni. Negatívnym energiám treba preto niečo do cesty postaviť. Môže to byť záclona, rôzne typy žalúzií, kvety na parapete alebo klasické symboly feng šuej: krištáľová gulička či ozdobný okenný obrázok. "Správne feng šuej nie je násilné, takže použitie symbolov nemusí byť nápadné, no bude účinné. Vo feng šuej existuje systém piatich prvkov - sú to drevo, oheň, zem, kov a voda a tie majú byť v súlade. Znamená to, že v miestnosti musí byť dostatok vecí, ktoré symbolizujú tieto prvky, a tie majú byť zladené. Potom sa v izbe budeme cítiť príjemne."
Niekto môže z pojmu feng šuej mať aj obavy, pretože ho spája s niečím mystickým. V skutočnosti však ide len o prúdenie energií vlnitým, špirálovitým, čiže pozitívnym smerom a o zladenie energie človeka s energiou priestoru. Pri vchode do obývačky by preto nemal byť trebárs fotel, stôl alebo sedačka, ktoré by vstup energie blokovali, pridala ďalšiu radu I. Caisová. Takže, ak budú pred vianočnými sviatkami ženy upratovať, môžu urobiť aj priestorové zmeny, čiže správne uložiť stolík, posteľ, na stenu umiestniť obrázok, na parapetu kvietok a sedačku tak presunúť, aby, keď sedíme, mali sme za chrbtom stenu a pritom pohľad na vstup do miestnosti.
K feng šuej patrí aj to, že ak sa sťahujeme do bytu, v ktorom predtým niekto býval, treba pamätať, že predchádzajúci bývajúci tam mohol zanechať svoje "stopy". "Nie je preto zlé pred sťahovaním presondovať, kto tam býval, či ho niečo netrápilo alebo či tam fungovali rodinné a iné vzťahy. Na stenách a v kútoch bytu môžu totiž doznievať jeho zážitky. Preto je dobré skôr ako sa do bytu presťahujeme, energie aspoň trochu prečistiť." Dá sa to tým, že ráno otvoríme okno alebo balkónové dvere, postavíme sa oproti nim a necháme, aby cez nás prúdila do bytu slnečná energia. Alebo použijeme zvonček či triangel a pomaly prechádzame od vstupných dverí po všetkých častiach bytu. Príjemné vibrácie zvuku dokážu priestor krásne dočistiť.
"Keď sme spomenuli vchodové dvere, ktoré predstavujú dôležitý pilier feng šuej, keďže cez ne vstupuje do bytu pozitívna energia, vždy by mali byť správne ošetrené. Druhým nosným pilierom je sporák a tretím posteľ. Im treba preto venovať zvlášť veľkú pozornosť. Ak je to len trocha možné, sporák po predchádzajúcom bývajúcom treba radšej vymeniť," dodala v súvislosti s radami okolo predvianočného upratovania I. Caisová. Rovnako i posteľ by mala byť nová."
Určite treba v byte pestovať živé rastliny, ktoré predstavujú život, energiu. Dobré je vyberať také, ktoré majú skôr okrúhlejšie listy ako špicaté. Teda nie kaktusy či svokrin jazyk. Tieto "ostré šípy", keď už ich v byte máme, nemali by byť najmä tam, kde sedíme alebo spíme, lebo predstavujú ostrú energiu, ktorá nás môže veľmi zle ovplyvňovať.
V byte by sme v rámci upratovania mali tiež skontrolovať, čo nám funguje a čo nie. Obklopovať nás musia funkčné veci, ktoré aj používame. To platí napríklad pri nie najlepšie fungujúcej rúre. I keď gazdinka veľa nepečie, iba raz za čas, aj tak by rúra mala byť v poriadku. "Elektrospotrebiče, ktoré potrebujú opravu, treba dať opraviť, pokiaľ sa im nedá pomôcť, zbaviť sa ich. Rovnako prísne musíme byť k zrkadlu a poškodené vyhodiť. Napríklad aj nefunkčné hodiny môžu spôsobiť stagnáciu v príslušnej životnej oblasti. A sme prekvapení, prečo sa nám niečo nedarí. Odpoveď je pritom jednoduchá. Môže to byť len kvôli stojacim hodinám."
Určite teda, ako sa zhodli I. Caisová i M. Borovská neplatia reči o tom, že niekomu sa nedarí, lebo nemá šťastie. "Možno stačí napraviť drobnosť a veľa sa môže zmeniť. Trebárs postačí, ak má niekto v oblasti kariéry hŕbu starých časopisov, ktoré už nikto nečíta, a dá ich preč," pridali príklad.
"Povedať treba ale aj to, že aj keď sa náš byt bude pred Vianocami lesknúť čistotou a poriadkom, človek musí urobiť poriadok aj v sebe. Nech sa zbaví negatívnych energií ako sú zlosť, závisť, nenávisť. Len potom dosiahneme pravé feng šuej, teda harmóniu človeka so sebou samým, aj s prostredím," dodali I. Caisová a M. Borovská.
Novinárka Beata Hybačková dodržiava v byte zásady feng-šuej preto, aby sa v ňom dobre cítila
Na kľučke jej visia mince, toaletu "vyzdobila" kameňom
Novinárka PhDr. Beáta Hybáčková si už nepamätá ako sa k feng-šuej dostala. Možno to bolo vtedy, keď jej niekto niečo pri zariaďovaní bytu poradil. A možno to súviselo s kúpou prvej knihy venujúcej sa tejto oblasti. Pravdou je, že zásady feng-šuej vidieť v jej byte na každom kroku. Maximálne sa snaží zosúladiť deväť základných životných oblastí tak, aby v nich bolo to, čo je pre každú z nich charakteristické. I keď zase až úplne do detailov zmeny a úpravy v panelákovom byte urobiť nemohla.
"Neporadila som si zatiaľ napríklad s tým, aby kúpelňa a toaleta neboli prakticky v strede bytu. Keďže v oboch miestnostiach sa zbavujeme nečistôt, dodržiavam aspoň to, že v nich mám na zemi kameň. Kameň je zemný element, ktorý podľa feng-šuej pomáha odvádzať špiny preč." Vo WC sa tiež musí sklápať doska a zatvárať dvere na sociálnom zariadení, nech to, čo sme dostali z tela preč, nepúšťame do bytu. "Táto investícia žiadne peniaze nestojí, len trošku pozornosti. Ani plynový sporák by nemal byť tam, kde v blokoch je, teda v susedstve vodovodných batérií. Aby som princíp ohňa a vody aspoň trochu zbrzdila, oddelila som ich dlaždičkami. Môže postačiť aj kus dreva, ktorý sa vsunie medzi ne."
V zóne vedomostí by mali byť umiestnené knihy, čo B. Hybačková dodržiava. Gauč, na ktorom spí, zrkadlo i niekoľko obrazov zase presunula do zóny zdravia. Pretože v zóne úspechu by malo byť čosi červené, má tam červenú sviečku, vázu a na radiátore zvlhčovač v podobe slnka. "Do zóny partnerstva som umiestnila obrázky, ktoré sú spárované, teda dva kusy. Úplne ideálne je, ak sú na nich muž a žena. Dotvoriť ešte musím zónu bohatstva, ktorej podľa astrológie zodpovedá Kozorožec. On je symbolom nabaľovania, teda odkladania peňazí. Dosť sa mi to potvrdzuje, ešte sa mi nepodarilo stretnúť chudobného človeka narodeného v znamení Kozorožca." Keďže Kozorožcovou rastlinou je brečtan B. Hybačková ho má zasadený v kvetináči. Číňania zvyknú do tejto zóny dávať kvitnúce rastliny, napríklad pomarančovník prinášajúci plody.
"Podľa feng-šuej," ako ďalej podčiarkla B. Hybačková, ideálne je, aby všade dookola mohla prúdiť energia. Preto som stred izby nechala voľný, nemám tam ani len konferenčný stolík. Gauč tiež netlačím celkom k stene, nech je medzi ním a stenou aspoň malá medzera. Snažím sa mať v byte iba živé kvety, umelé a sušené nie, lebo sú trošku mŕtvolné." Priestory, ktoré potrebujeme zdôrazniť, treba doplniť niečím okrasným. Deva, ktorá si chce nájsť zaujímavého partnera, by vraj mala do partnerskej zóny umiestniť podobizeň cválajúceho koňa.
Kto chce mať pokojný spánok, mal by dbať, aby v noci nevidel na sklá, zrkadlá alebo iné lesklé plochy odrážajúce svetlo. "Mimoriadne dôležité, a ja sa to aj snažím maximálne dodržiavať, tiež je, aby na nás nepôsobili jedovaté šípy. Takýmto šípom môže byť všetko, čo je ostré, teda i roh skrine alebo stola mieriace na nás. Pokiaľ sa to nedá dodržať, treba na ostrú hranu niečo položiť, a tak ju zmierniť. Ja tam pritláčam fotel s vankúšom."
B. Hybačková má tiež na kľučke z vnútornej strany vstupných dverí zavesené na červenej šnúrke čínske mince. Keďže sú tieto dvere oproti dverám do obývačky, čo nie je dobré, na ich rám povesila typickú symboliku feng-šuej. Bráni úniku dobrých, pozitívnych síl z bytu a vstupu negatívnych.
LIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.