Namiesto cestovania domov sa museli prejsť nočným mestom
V redakcii sa nám posťažovala rodina, ktorá sa v piatok - 24. novembra - potrebovala dostať z Košíc domov, do Sečoviec. Na internete hlava rodiny našla webovú stránku SAD-KDS. Podľa nej mal ísť z Brna cez Košice (nástupište č.24) spoj do Sečoviec ešte o 23.25 h. Keď však na autobusovú stanicu o 23.05 h došli, na 24-ke nenašli žiadny "papier" s odchodmi a na 25-ke bol posledný spoj do Sečoviec uvedený o 23.00. Samozrejme, zneisteli. Budova autobusovej stanice bola totiž zamknutá a všade bola tma. Zlú predtuchu im potvrdil "vrátnik-strážnik", ktorý vyhlásil, že už žiadny spoj nepôjde, iba do Bratislavy. Neostalo im teda iné, len sa pešo, lebo posledný spoj MHD už odišiel, dostať k známym na Hroncovu ulicu a u nich prespať. Taxík by ich vyšiel predsa len draho. Pre čitateľa a jeho rodinu nemilý zážitok, ak do Košíc často nechodia, a tak sa spoliehajú na informácie na internete a na služby SAD.
Podľa Ing. Evy Čermákovej, vedúcej odboru prímestskej dopravy SAD-KDS, autobusový spoj, o ktorom je reč, z Košíc do Sečoviec o 23.25 h išiel. I keď sa môže stať, že pár minút zmešká, veď ide z Brna. Najneskôr do 23.35 h na košickú autobusovú stanicu ale dorazí. "Z košickej stanice je to posledný, a teda ojedinelý odchod autobusu. Väčšina liniek opúšťa stanicu do 23. hodiny." Aj preto sa autobusová stanica o 23. hodine zatvára.
Čo sa týka údajného podávania informácií, i keď som sa pýtala, žiaden z ´vrátnikov´ sa nepamätá, že by niekomu niečo o autobusoch hovorili. Oni však nie sú k tomu oprávnení. Budovu totiž strážia členovia SBS, teda cudzí ľudia, nie zamestnanci SAD, ktorí odchody autobusových spojov nepoznajú." Vedúcu odboru mrzí, že sťažovatelia nevyužili non-stop dispečerskú službu, ktorú SAD-KDS na stanici má. "Táto služba funguje v modrej poschodovej veži na rohu výstupišťa, blízko novinového stánku. Keďže nie je vo vestibule budovy a je riadne osvetlená, v okolitej tme by si ju mal každý všimnúť. Práve tam sú cestujúcim k dispozícii dispečeri, ktorí jediní sú oprávnení podávať o spojoch informácie."
I keď sa s odstupom času podľa E. Čermákovej nepríjemnosť ťažko hodnotí, myslí si, že rodina určite mala počkať na odchod autobusu, ktorý bol uvedený na internete, a nedať sa nesprávnou informáciou odradiť. A tiež viac hľadať, pretože svetlo v sídle dispečingu je podľa nej dosť viditeľné, takže by malo lákať. "V niektorých mestách sa autobusové stanice zatvárajú už o 20. či 21. hodine. Naša je rozsvietená do 23. hodiny, lebo pár minút predtým odchádzajú ešte spoje. Potom je však z ekonomického hľadiska zbytočné všade svietiť. Veď na spoj o 23.25 reflektujú za polrok možno jeden či dvaja cestujúci. Preto situáciu riešime tmou po 23. hodine na stanici a non-stop dispečerskou službou," dodala Ing. Čermáková. Tento priestor je presklený, osvetlený, dole pri vchode je zvonček. Takže vraj naozaj stačilo málo, len pochodiť po okolí a nespoliehať sa na slová veci neznalého človeka.
* * *
Nuž, v ekonomickom zdôvodnení zhasnutej budovy má možno Ing. Čermáková pravdu. Potom by ale bolo vhodné, aby sa na dverách objavil viditeľný odkaz, usmerňujúci cestujúcich, kde dostanú po 23. h informácie. A strážnik by namiesto podania nesprávnej informácie mohol povedať, kde sa nachádza dispečer. V neposlednom rade by sa tiež zišlo vybaviť všetky nástupištia cestovnými poriadkami. Lebo, ak by bol spoj (23.25) na stanovišti autobusu uvedený, sťažovateľ by tam počkal.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.