iba na tento účel. Nie vždy to platí. Na snímke je londýnske vydanie 10 Kčs 1945 s pretlačou. Na oboch stranách desaťkoruny je dobre viditeľná riadková pretlač s textom - "Tábor nútenej práce Nováky". Bez razítka oficiálne obiehala a patrila k zákonným platidlám. Vedenie tábora Nováky ju zneužilo pre vlastné účely.
S takýmito provizórnymi platidlami sa stretávame iba ojedinelo. Väčšinou pri vydávaní peňažných známok s núteným obehom dochádza k vydávaniu vlastných platidiel. Vo väčšine prípadov majú pokrivený hodnotový charakter. Je teda otázne, aká bola skutočná kúpna sila desaťkoruny, ktorá obiehala v pracovnom tábore Nováky. Určite bola nižšia v porovnaní s oficiálne platným obeživom. Vo väčšine prípadov bol hodnotový charakter tak nízky, že podobné platidlá nemali žiadnu kúpnu silu.
Peňažné známky, ktoré platili v táboroch sú dôležitým dokumentom. Nemali by sa strácať a znehodnocovať, mali by sa zachovať pre budúce generácie. Desaťkoruna na snímke je svedectvom ako sa z obyčajnej bankovky môže stať táborová poukážka. Stačí obyčajná pretlač a nové táborové platidlo je na svete. V pracovných táboroch sa peňažné známky bežne vyrábali týmto spôsobom. Iste sa nájdu aj ďalšie príklady, len treba po nich pátrať.
Lórant KULÍK
Autor: Nemala kúpnu silu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.