králika pre nášho osemročného syna. Je potrebné zdravotný stav takéhoto zvieratka pravidelne kontrolovať u veterinára? Dá sa vôbec takýto králiček vychovať?
Chov maličkých plemien králikov neprináša len radosť, ale má tiež svoje úskalia v podobe rozličných ochorení, aj keď nebývajú také časté ako v chovoch na dvore. Aby sme sa presvedčili, že zvieratko je zdravé, aspoň dvakrát ročne odnesieme jeho trus na preventívne vyšetrenie do veterinárneho strediska. Pri príznakoch ochorenia, ako je znížená pohyblivosť, matná srsť, zvesené ušnice (výnimkou sú baranovité plemená), kašeľ, neprimerane vlhký alebo - naopak - suchý nos, treba bez prieťahov vyhľadať veterinára a obmedziť kontakt dieťa so zvieraťom.
Niekedy sa u členov rodiny, v ktorej chovajú králika, objavia chorobné prejavy, najmä alergického rázu. V takom prípade sa treba poradiť s alergológom; v nevyhnutnom prípade je lepšie zvieratko darovať do iných starostlivých rúk. Aj keď býva lúčenie smutné, zdravie je na prvom mieste a po rozumnom vysvetlení to dieťa pochopí.
Pri chove králika musíme počítať aj s tým, že v byte bude hlavne viac srsti (najmä počas jej výmeny). Na druhej strane, ak budete zvieratku venovať dostatočnú pozornosť a starostlivosť a správne ho kŕmiť, môže byť pre vášho syna dobrým spoločníkom, ktorý sa v plnom zdraví dožije šesť i viac rokov.
Ako ušiačika vychovať?
Králik myslí vo vzorcoch chovania, t. j. naučí sa reagovať na signály ktoré sa často s rovnakým výsledkom opakujú. V tejto fáze by iste nebolo na škodu pripomenúť známy Pavlovovov reflex. Pre ďalšiu výchovu je totiž pochopení králičieho myslenia kľúčové.
Môže prísť na zavolanie
Najlepšie je začať s asociáciami už od malička. Zvykať králička na určitý systém podávania potravy alebo čistenia záchodu, krotenie a výchova pomocou motivácie - ako pochvala pohladenie, milé slovo, nejaká dobrôtka. Ak chceme králička naučiť, aby registroval podávanie potravy nebo dobrôtky, zamľaskajte predtým, alebo zašuštite vrecúškom či zatraste škatuľkou. Králiček si veľmi rýchlo osvojí tento zvuk, ktorý pre neho bude znamenať "podáva sa dobrota". Počas 2 mesiacov môže králiček pribehnúť na zamľaskanie v 60 % prípadov, do pol roka až na 99 %.
Niektoré asociácie však vzniknú samovoľne tak, že králik sám odpozoruje nejaké pravidlo. Napríklad pri vrznutí dverí chladničky, z ktorej vyberáte pre králika zeleninu, si skoro spojí práve s touto činnosťou.
(or & jv)
Autor: Nemala kúpnu silu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.