Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Pasovačka orientátorov s najnáročnejšou sezónou

Košice - Klub orientačného behu Akademik TU Košice má za sebou najnáročnejšiu sezónu v histórii. Pred 45 rokmi Ladislav Oľhava založil v Slávii TU

Košice oddiel orientačného behu, pričom klub ATU Košice sa stal od roku 1997 nástupcom. Takou dlhou históriou sa môže na Slovensku hrdiť máloktorý klub. Po organizácii jedného z kôl SP v roku 1988 boli tohtoročné AMS ďalším významným podujatím organizovaným týmto klubom. Jeho predsedu a riaditeľa AMS Jozefa Polláka (na snímke) sme preto požiadali o rozhovor.

Ako hodnotíte tohtoročnú sezónu?

,,Príprava posledné 2-3 roky bola zameraná hlavne na úspešné zvládnutie 15. akademických majstrovstiev sveta, 30. ročníka Veľkej ceny Slovenska, 4.ročníka Pohára Slovenského krasu a 44. ročníka Pohára rektora TU. To by sme však ťažko boli schopní zvládnuť bez pomoci iných - na východe pôsobiacich klubov. Hodnotenie od účastníkov AMS bolo priaznivé, z ekonomického hľadiska sme podujatia zvládli tiež."

Ste spokojný s výkonmi zverencov ?

,,Okrem množstva medailových umiestnení na domácich šampionátoch naši štartovali tiež na vrcholných svetových podujatiach. Reprezentáciu Slovenska odštartovali na školských svetových hrách mládeže v Pezinku Ivana Ďurčová, Simona Ďurčová, Ivana Korimová, Jana Kršiaková a Jaroslav Drenčák. Najviac sa darilo Jane Kršiakovej, ktorá obsadila 4. miesto a Ive Ďurčovej, ktorá dobehla na 7. mieste. Ďalšou významnou akciou boli dorastenecké ME v Slovinsku. Jana Kršiaková dobehla na 17.mieste v šprinte aj na klasickej trati. Rastislav Oľhava zaostal za svojimi výkonmi z predchádzajúceho roku, jeho najlepším výsledkom bolo 42. miesto na klasickej trati. Na MS v orientačnej cyklistike obsadila Natália Tyszová 43.miesto na strednej trati a bola členkou štafety, ktorá skončila na 9. mieste. Natália tiež štartovala na ME v tejto disciplíne v Poľsku, kde jej najlepším výsledkom bolo 32. miesto na ultra dlhej trati. Na juniorských MS v Litve štartovala Jana Macinská, pričom jej najlepším výsledkom bolo 31. miesto v šprinte, na dlhej trati dobehla na 47. mieste. Pomerne veľká skupina veteránov štartovala na veteránskych MS v Rakúsku vo Wiener Neustadte. Tu som v kategórii M45- získal bronzovú medailu. Pekné bolo aj 28. miesto Evy Mušinskej v kat. W40."

Na čo sa sústredíte budúci rok?

,,Na jar už tradične budeme štartovať na Postás cupe v Maďarsku. Absolvujeme všetky domáce preteky a na jeseň i akciu Bűkkfennsík v Miskolci. Dúfam, že čo najviac našich pretekárov sa nominuje na MS na Ukrajine, ME dorastu v Maďarsku či juniorské MS v Austrálii. Zorganizujeme rovnako niekoľko podujatí v rámci Oblastného rebríčka Východ, majstrovstvá SR na krátkych tratiach v Herľanoch spojené so šampionátom štafiet, prípadne Slovenským rebríčkom. V auguste to bude 5.ročník Pohára Slovenského krasu s etapami na Plešiveckej planine. Vtedy sa uskutoční tiež mezištátne stretnutie Slovensko-Maďarsko-Ukrajina."