Korzár logo Korzár
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

M. Litvin: Odstránenie nedostatkov je hlavnou cestou k úspechu

Poprad - Pred mesiacom sa ukončila prvá polovica súťažného ročníka. Môžete hodnotiť vaše umiestnenie v strede tabuľky za uspokojivé? - spýtali sme

sa trénera Kežmarku M. Litvina.

"Myslím si, že vzhľadom nato, s akým kádrom sme vstupovali do súťažného ročníka s doterajším umiestnením môžeme byť v celku spokojní. Som však presvedčený, že sme mohli skončiť o nejaký ten stupienok vyššie, nebyť niekoľkých strát z duelov, ktoré sme mali veľmi dobre rozohrané (Ľubotice, Fintice a Snina). Naopak, vyskytla sa aj výnimka, keď ma moji zverenci príjemne prekvapili. Ide konkrétne o zápas na pôde nováčika súťaže v Medzilaborciach, ktorý bol z našej strany azda jeden z najlepších. Čo sa týka domácich vystúpení, tie by som veľmi nerád komentoval, pretože až na stretnutie s Ľubicou, v ktorom moji hráči herne vybuchli, sa im takmer vždy darilo a svojim súperom vôbec nič nedarovali."

Kežmarský tím ste prevzali na začiatku sezóny po Štefanovi Kasenčákovi, s ktorým však neustále spolupracujete. S akým cieľom ste prišli k mužstvu?

"K tomuto vekovo mladému kolektívu som prišiel s cieľom stabilizovať káder, čo bolo nevyhnutnou úlohou. Postupom času sa nám to začalo aj dariť, pretože do tímu sme dokázali pritiahnuť o čosi menej skúsených hráčov, ktorí však o túto hru prejavovali enormný záujem. Medzi nich môžem zaradiť hlavne Kuruca, M. Nováka a Munku, ktorí sa v mužstve pomerne rýchlo presadili a boli preňho veľkým prínosom. Našim krédom v súčasnosti je stavať predovšetkým na mladých a perspektívnych hráčoch, ktorí majú svoju futbalovú kariéru ešte len pred sebou. Či táto voľba bola správna, nám ukáže až blízka budúcnosť pri ďalšom vývoji kežmarského futbalu."

V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, keď sa mužstvo neustále pohybovalo v spodných vodách tabuľky sa teraz celková situácia stabilizovala. V čom vidíte hlavný rozdiel tejto skutočnosti?

"Ak by som mal porovnať minulý ročník so súčasným, tak za najhlavnejší rozdiel považujem skutočnosť, že vlani doplácalo mužstvo v majstrovských zápasoch kvôli veľmi úzkemu kádru, pričom je dobre známe, že nevycestovalo pre nízky počet hráčov ani na majstrovské stretnutie do Stakčína. Chlapci sa väčšinou z osobných dôvodov, ale aj menšiemu záujmu schádzali na zápasy maximálne dvanásti a s týmto počtom sa solídny futbal určite hrať nedá. Príchodom niektorých hráčov v priebehu jari a leta sa však kolektív skonsolidoval a našiel tu správnu hernú tvár. Dolanského návrat z hosťovania z Mlynčekov, z ktorých posilnil mužstvo aj Pavličko sa v tíme tým pádom zvýšila konkurencia na jednotlivých postoch. Spokojný som bol aj so zlepšenou tréningovou morálkou, čo sa v majstrovských zápasoch taktiež postupne prejavilo. Myslím si, že hráči kondične za svojimi súpermi výrazne vôbec nezaostávali práve naopak, neraz im boli viac než vyrovnaným súperom. Všetky tieto aspekty boli preto jasnou zárukou toho, že naše výkony mali zo zápasu na zápas vzostupný trend."

Z celkových štatistík je zreteľná vaša vzácne vyrovnaná bilancia, no na strane druhej aj výrazný rozdiel v úspešnosti na domácej pôde a súperových ihriskách. V čom vidíte príčinu?

"Za najväčší problém tohto faktu považujem nevyváženosť defenzívnej a ofenzívnej hry. Aj keď sa nám v dueloch strelecky darí presadiť, v zadných radoch doplácame na nekoncentrovanosť a zbytočné individuálne chyby. Na odstránenie týchto nedostatkov je nesmierne vhodná blížiaca sa zimná príprava, v ktorej bude veľmi dôležité skĺbiť všetky tieto herné činnosti. Ak sa nám to podarí splniť, som presvedčený, že v jarnej časti budeme spokojnejší a súperov dokážeme ešte viac potrápiť."

Máte pred sebou spomínanú zimnú prípravu. Čo máte ešte v pláne do nej zaradiť, pre čo najlepší priebeh?

"V tomto období budeme klásť veľký dôraz na vytrvalostné a rýchlostné testy, pretože v tom majú moji zverenci asi najväčšie nedostatky. Aj napriek tomu, že v našich radoch máme dva vhodné typy rýchlostných hráčov, ktorými sú Bednarčík a Hanisko mužstvo sa kondične veľmi ťažko presadzovalo. Je badateľné, že hráči už dlhšie v minulosti neabsolvovali dostatočnú zimnú prípravu, čo sa neskôr muselo prejaviť na celkových výkonoch a výsledkoch. Ak sa preto nad týmto neradostným konštatovaním všetci včas dôkladne zamyslíme, prídeme k presvedčeniu, že odstránenie týchto problémov nie je nemožné a v odvetnej časti to môže priniesť svoje ovocie. Netreba taktiež zabudnúť na obratnosť a koordinačné schopnosti, ktoré taktiež nevyhnutne patria do celého komplexu základných herných činností. Treba zdôrazniť, že hráči sú doposiaľ pomerne slabo pripravení, pretože počas jesennej časti sa toho veľa určite nedalo stihnúť ku všeobecnej spokojnosti. Ak navyše k tomu pridám iba šesťtýždňovú letnú pauzu všetko nasvedčuje tomu, že len usilovná práca a zodpovednosť pri plnení týchto činností je hlavným základom, na ktorom treba stavať do odvetnej časti."

Disponujete s pomerne vekovo mladým mužstvom, v ktorom sa už viacerí hráči veľmi dobre poznajú. Plánujete jeho doplnenie, alebo maximálne veríte v budúcnosti tomuto kolektívu?

"Samozrejme, že by som bol zlým trénerom ak by som nedôveroval vlastným zverencom. Aj keď je náš súčasný tím dosť kompaktný dozaista padne vhod doplnenie kádra dvoma až troma vekovo mladými hráčmi, ktorých máme už teraz vytypovaných. Tento spôsob pokladám asi za najsprávnejší, pretože, ak sa nám podarí vytvoriť jednoliaty a skonsolidovaný kolektív cesta k úspechu bude omnoho jednoduchšia."

Aj keď je odvetná časť ešte dosť ďaleko určite už teraz máte predstavy, s ktorými do nej pôjdete. Môžete nám prezradiť, aké najväčšie máte?

"Keďže po jesennej časti, v ktorej sme skončili v pokojných vodách tabuľky, paradoxne, v jej priamom strede, kde sa mužstvo nenachádzalo po prvej polovici súťaže už niekoľko rokov naším hlavným predsavzatím je skončiť do šiesteho miesta, čo nie je nereálne. Aj keď sa vyskytli v niektorých stretnutiach rezervy, ktoré nás obrali o potrebné body, pevne verím, že v jarnej časti nás takéto herné výpadky už obídu."

O kežmarskom futbale sa vo vašom meste a okolí neraz hlasno rozpráva o vyskytujúcich sa častých problémoch pri jeho napredovaní. V čom vidíte najhlavnejšie príčiny?

"Som toho názoru, že určité problémy sa vyskytujú pri spolupráci s mestom v každom klube. Kežmarský klub je však špecifický najmä tým, že nejde o MFK ako je tomu napríklad v susednom Poprade, kde sa spojilo úsilie podnikateľskej sféry, ale aj činovníkov v jeden celok. V súčasnosti je zreteľné, že v tomto meste sa futbal vydal tou správnou cestou a má pred sebou perspektívnu budúcnosť. V našom klube máme nesmierne množstvo starostí z mládežníckou základňou, v ktorej sa nachádza iba malé množstvo chlapcov v dorasteneckých kategóriách, ktorí vyrástli v našich futbalových triedach. Tí sa po ukončení základnej školy rozbehli po okolí. Z tohto dôvodu je preto v tomto období veľmi narušená náväznosť ďalšieho prestupu hráčov z jednej vekovej kategórii do druhej. Aj keď momentálne náš starší dorast disponuje talentovanými hráčmi, ktorí veľkou mierou pomohli aj nám (M. Novák, Munka, Šavel, Bednár, Jagerský) musia však na sebe ešte popracovať, aby z nich vyrástli ešte skúsenejší hráči. Achilovou pätou je ešte skutočnosť, že mužstvo sa niekedy nedokáže zomknúť v prospech jeden veci. U hráčov sa vyskytujú neočakávané skraty, na ktorých odstránenie musíme včas vyriešiť. I keď sa realizačný tím snaží vytvárať čo najlepšie futbalové zázemie a podmienky najväčším tŕňom v oku je spolupráca medzi výborom ŠK, samosprávou, alebo aj mestom, ktorá neustále viazne. Preto som toho názoru, že ak sa dokáže nájsť správne riešenie ako predísť týmto nedostatkom úroveň futbalu v Kežmarku určite vzrastie."

V poslednom období prepukla na verejnosti a v médiách aféra s podplácaním rozhodcov na východnom Slovensku. Stretli ste sa osobne s niečím podobným?

"Musím povedať, že ja som sa s touto nepríjemnou záležitosťou ešte nestretol. Stáva sa však, že nestranní pozorovatelia si na stretnutí všimnú markantné rozdiely pri vedení duelu rozhodcovskou trojicou v prvom a druhom polčase. Už tento fakt nasvedčuje tomu, že vo futbale korupcia určite existuje. Treba ale dodať, že na vine nie sú len arbitri, ale samozrejme aj kluby, ktoré veľkou mierou umožnia ovplyvňovať zápas. Ak by sa preto predišlo podplácaniu rozhodcov určite by sa takéto skutočnosti nedostali na verejnosť a do médií."

V IV. lige má s podtatranského regiónu svoje zastúpenie už iba váš tím a kolektív zo susednej Ľubice. Ako vnímate vzájomnú rivalitu týchto klubov?

"Aj keď táto rivalita je pomerne pekná vec, nedá mi opäť spomenúť problémy s vedením duelov a rozhodcami. Som presvedčený, že ak by sa duel odohrával na ihrisku a nie v zákulisí, určite by zanikli akékoľvek pochybnosti s ovplyvňovaním výsledku, tak ako tomu bolo aj v derby s Ľubicou. Futbal je predsa hra pre oko diváka, preto je dôležité, aby v meraniach síl vyhralo lepšie mužstvo. So vzniknutými peripetiami by sa mali vážne zaoberať riadiace orgány, ktoré sa s touto záležitosťou musia vysporiadať. Pripomínam, že účinkovanie nášho mužstva a Ľubice v tejto súťaži je dobrou vecou, ale k vzájomnej spokojnosti je potrebné, aby sa nič nevyháňalo do extrémov, ale na ihrisku zvíťazil lepší kolektív."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 652
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 819
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 512
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 213
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 783
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 215
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 645
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 457
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 219
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 072
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Premiér Igor Matovič.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop