HÁDZANÁ / Ak dnes zdolajú Banskú Bystricu, zajtra sa predstavia vo finále

Michalovce - Počas víkendu sa rozhodne o držiteľovi prvej domácej hádzanárskej trofeje v sezóne 2006/2007. Mestská športová hala v Šali bude dejiskom

záverečného turnaja Slovenského pohára žien.

Žreb dal v dnešnom semifinále dokopy dvojice: Iuventa

Michalovce - ŠKP Banská Bystrica (16.00 hod) a Slovan Duslo

Šaľa - Slávia Partizánske (18.00 hod). Ak sa naplnia papierové

predpoklady, v nedeľňajšom finále so začiatkom o 10.30 hod. by

mali nastúpiť domáci obhajca prvenstva v SP Šaľa a úradujúci

slovenský majster Michalovce. Bola by to repríza minuloročného súboja z Banskej Bystrice, v ktorom po víťazstve 27:26 triumfovalo v Slovenskom pohári Duslo. Zverenky trénerky Dariny Braunovej majú šancu dosiahnuť v tejto súťaži už štvrté prvenstvo za sebou. Zaujímavosťou je, že v porovnaní s minulým ročníkom SP si tri družstvá zopakovali semifinálovú účasť, v kvartete najlepších je

tentoraz Partizánske namiesto Trenčína.

Víťazi sobotňajších duelov sa v nedeľu o 10.30 pobijú o nielen

o trofej, ale aj o finančnú prémiu 10.000 korún a zároveň miestenku

v Pohári víťazov pohárov v novej sezóne európskych klubových súťaží (2007/08).

Štvorica účastníkov vzišla z minulotýždňových štvrťfinálových

súbojov. Aktuálny šampión z Michaloviec sa na záverečný turnaj

prebojoval po absolútne jednoznačnom súboji na palubovke lídra prvej ligy z ŠŠK ŽK Bernolákova Košice (37:8), Banská Bystrica si v Zlatnej poradila s ďalším prvoligistom 27:16. Súčasné držiteľky trofeje zo Šale v Trenčíne zdolali domáceho nováčika WHIL 36:22 a o najväčšie prekvapenie štvrťfinále sa postarali hráčky Slávie Partizánske. Beznádejne posledný tím momentálnej tabuľky WHIL s nulovým bodovým kontom vyradil bratislavský ŠKP Štart po víťazstve 28:26.

Trénerka obhajkýň trofeje zo Šale Darina Braunová verí, že jej

kolektív pretaví výhodu domáceho prostredia na zisk trofeje, ktorá

v klubovej vitríne začne už tretiu desiatku (9 slovenských titulov,

8 pohárov, 3 federálne tituly). "Vyhrať prvý zápas s Partizánskym je pre nás povinnosťou a dúfam, že nebude problémom postúpiť do finále. No a v ňom chceme doma zvíťaziť bez ohľadu na súpera," tvrdila D. Braunová, ktorá bude môcť na turnaji vytiahnuť dva nové tromfy. Trénerka Dusla si veľa sľubuje hlavne od návratu Lýdie Fábryovej-Jakubisovej z materskej dovolenky a vydarenú premiéru v šalianskom drese absolvovala pred týždňom práve na palubovke materského klubu v Trenčíne vo štvrťfinále SP až o týždeň 17-ročná pivotka Ivana Trochtová, ktorá má v novom tíme zaplátať dieru po Martine Halásovej.

Ak sa naplnia papierové prognózy a v hlavnom boji o pohár sa

stretnú aktéri ligového finále z posledných dvoch ročníkov, bude

v prospech Michaloviec hovoriť bezchybná bilancia z interligy (10

víťazstiev v 10 zápasoch), najnebezpečnejší spojkový rad v súťaži

a hlavne vzájomné zápasy so Šaľou. Iuventa s najväčším rivalom

naposledy prehrala presne pred rokom v predošlom finále SP v Banskej Bystrici, keď ešte sedem minút pred koncom vyhrávala o tri góly, no nakoniec zvíťazili chemičky 27:26. Východniarky si však odvtedy všetko vynahradili šnúrou siedmich víťazstiev v rade - troch zo základnej časti WHIL, ďalších troch z finálovej série o majstra

a jedným v augustovom Pohári o generálneho riaditeľa Duslo, a.s.

Prevahu nad Šaľou pritom hráčky Dušana Daniša dokázali za uplynulých dvanásť mesiacov podčiarknuť až trikrát na pôde súpera pri Váhu. "V prospech Šale hrá fakt, že sa predstaví v domácom prostredí, ale netreba zabúdať, že najprv musíme zdolať Banskú Bystricu. Ak sa nám to podarí, vo finále s vysokou pravdepodobnosťou narazíme práve na Šaľu, ktorá sa oproti posledným zápasom WHIL posilnila o krídelníčku Fábryovú. Treba uznať, že všetci účastníci sú po dlhšej pauze trošku z formy, ale napriek tomu platí, že našim cieľom je celkový triumf v Slovenskom pohári. Zranenie trápi jedine brankárku Vaverkovú, ostatné dievčatá sú v poriadku, dodal D. Daniš.

Program finále

Program záverečného turnaja Slovenského pohára v hádzanej

žien v Šali (16. - 17. 12. 2006): sobota, 16. decembra,

semifinále: Iuventa Michalovce - ŠKP Banská Bystrica (16.00

h), Slovan Duslo Šaľa - Slávia Partizánske (18.00), nedeľa, 17. decembra, finále: víťazi semifinálových duelov (10.30).