Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Škvareková rozhodla v poslednej sekunde

Košice Keď sme vopred avizovali, že košické ženské derby medzi Cassoviou a Viktoriou PČSP môže byť zaujímavé, nemýlili sme sa. Stretnutie totiž

prinieslo záverečnú zápletku priam ako z pera Alfreda Hitchcockoka. V prvom polčase mali navrch hosťujúce hráčky, no po prestávke domáce zabojovali a dotiahli sa. V posledných chvíľach zápasu to bol súboj nervov pri trestných hodoch, ktoré napokon duel zlomili. Šestnásť sekúnd pred koncom Zentková z Viktorie PČSP dvoma šestkami vyrovnala na 65:65, desať sekúnd pred záverom dostala rovnakú výhodu domáca Vacková, ale neuspela ani raz. Štyri desatiny sekundy pred záverečným klaksónom však arbitri odpískali faul hosťujúcej Kažimírovej na strieľajúcu Škvarekovú a najskúsenejšia hráčka na ihrisku za nerozhodného stavu chladnokrvne premenila oba trestné hody, čím odvrátila predĺženie a strhala víťazstvo (67:65) na stranu Cassovie.

"Som rada, že sme zvíťazili. Určite sme mohli vyhrať aj o viac bodov, ale žiaľ, spravili sme niekoľko chýb a niektoré pokusy nám nepadli. Teší ma, že sme zdolali tohto súpera, pretože Viktoria počas celej sezóny podáva kvalitné výkony, kým my sa zviechame z chorôb a zranení. O to je víťazstvo cennejšie," vyjadrila sa Z. Škvareková, ktorá vzala v záverečnej akcii zápasu zodpovednosť do svojich rúk, ako jej to napokon aj jej skúsenosti velili. Oba celky pracujú totiž s mladými kádrami, Škvareková bola prakticky jedinou hráčkou na ihrisku, ktorá sa mohla oprieť o bohaté dlhoročné skúsenosti. Nakoniec možno práve to rozhodlo, pretože v napätých chvíľach infarktového záveru mohla svojou osobnosťou upokojiť svoje spoluhráčky. "Určite, ja som tam od toho, aby som to v potrebnej chvíli upokojila. Nemyslím si však, že to bola najmä moja zásluha, pretože dievčatá veľa lôpt pozískavali aj vtedy, keď som si šla na lavičku trošku oddýchnuť. Vtedy sa to najviac zlomilo, pretože sme sa dostali do vedenia o štyri body," uviedla pivotka, ktorá je vo svojich 36 rokoch (oslávi ich práve dnes, takže v sobotu si k narodeninám dala pekný darček) už legendou košického ženského basketbalu, hoci je rodáčkou z Ružomberka.

Po predchádzajúcej mimoriadne dôležitej výhre v Banskej Bystrici a následnom víťazstve v derby sa Cassovia konečne dostala na priebežnú šiestu priečku zaručujúcu pre nadstavbovú časť účasť v lepšej skupine. V klube teda už všetci veria, že toto umiestnenie udržia a v nadstavbe budú bojovať v prvej šestke. "Ja osobne si myslím, že do šestky určite patríme," presvedčená je ostrieľaná harcovníčka.

Pozícia v prvej šestke by nemala uniknúť už ani Viktorii PČSP, ktorej aj po prehre s mestskými rivalkami stále patrí výborná štvrtá pozícia. "Samozrejme, že dúfame, že z prvej šestky už nevypadneme. V novom roku sa budeme snažiť všetky štyri zostávajúce zápasy základnej časti vyhrať, to je náš cieľ. Doterajšie dobré výsledky nás povzbudili, keď človek okúsi víťazstvá, tak potom už nechce prehrávať, odvykne si od toho," predsa len pri týchto slovách vylúdila aspoň malý úsmev na smutnej tvári krídelníčka Viktorie PČSP Radka Mokošová. Hosťujúce hráčky totiž po nešťastnej prehre neskrývali ani slzy, takáto porážka bodmi v poslednej sekunde ich veľmi bolela. "Bol to posledný zápas pred Vianocami, tak sme ho chceli vyhrať a spraviť si pekné sviatky. Žiaľ, nevyšlo to." Ak by modro-červené pokračovali aj v druhom polčase vo výkone z prvého, mohli sa vyhnúť záverečnej dráme, v ktorom už hrá úlohu aj šťastena. V úvodnej dvadsaťminútovke mala Cassovia problémy presadzovať sa cez obranu Viktorie PČSP, ale po zmene strán hostky popustili a domáce sa dotiahli. "Začali sme byť nejaké mäkšie a súperkám sme dovolili, čo chceli. Neviem, čo sa stalo, lebo keby sme ďalej produkovali našu normálnu hru, mohli sme bez problémov vyhrať," dodala s 21 bodmi najlepšia strelkyňa stretnutia.

KRITICKÝ OKAMIH

Minčíkovej vyskočil lakeť

Jedna z hrdiniek košického derby Jana Minčíková stretnutie nedohrala. Hoci mala veľkú zásluhu na tom, že Cassovia zvrátila nepriaznivý vývoj, záverečnú radosť si nevychutnala. V 36. minúte, tesne po tom, čo trojkou upravila na 61:56 pre domáce, sa totiž s bolestnou grimasou ocitla po súboji s protihráčkou na zemi. Držiac sa za ruku odišla najprv na lavičku a odtiaľ okamžite preč. "Mala vyskočený lakeť, spočiatku to vyzeralo na roztrhnuté šľachy a možno aj zlomeninu. Našťastie, nič z toho sa na vyšetrení v nemocnici nepotvrdilo, lekári len museli lakeť napraviť späť. Vyzerá to na mesačnú pauzu," informoval nás asistent trénera Cassovie Tomáš Drankaľuk.(špa)