predchádzajúce vedenia rezortu. "Máme mimoriadne veľké rezervy, a tých chýb je u nás naozaj veľmi. Za šesť rokov sa neurobilo toľko, čo my musíme stihnúť za šesť mesiacov," povedal včera Kaliňák v diskusnej relácií TV Joj Politika.sk.
Slovensko sa kvôli Schengenu stalo v uplynulých dňoch terčom kritiky rakúskej ministerky vnútra Liese Prokopovej a českého veľvyslanca pri EÚ Jana Kohouta, varovný prst zdvihla aj EÚ. "Zjavne sa počas minulej vlády neurobilo tak veľa. Nebola to priorita napriek tomu, že vláda sa tvárila proeurópsky," konštatoval minister. Vyhlásil, že ministerstvo vnútra urobí všetko pre to, aby sa Slovensko stalo súčasťou schengenského priestoru spolu s ostatnými novými členskými krajinami EÚ najneskôr v decembri 2007. V súčasnosti je podľa neho schválená zmluva na realizáciu konkrétnych stavieb na slovensko-ukrajinskej hranici a od nového roka by sa mala začať výstavba.
Exminister Vladimír Palko odmietol Kaliňákovu kritiku. Problém ohľadne vstupu Slovenska do schengenského priestoru považuje za "búrku v poháre vody". "Za posledné týždne som zaregistroval iba jedinú naozaj dôležitú správu ohľadne Schengenu a to, že SR vstúpi do Schengenu koncom roku 2007," dodal.
Naopak, prípad politických nominácií do funkcií v bezpečnostných zložkách štátu a do Prezídia policajného zboru považuje Palko za problém, na ktorý treba upozorniť verejnosť. Na tieto funkcie má podľa neho zálusk SNS a ĽS-HZDS. Príkladom je politicky motivované odvolanie bývalého I. policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka. "Téma nominácií v bezpečnostných zložkách neexistuje. Polícia je apolitický zbor a politické strany nemajú možnosť politických nominácií v polícií," vyhlásil Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.