demokraciu. Blair počas návštevy Bagdadu, ktorou chce vyjadriť podporu snahám o zastavenie eskalujúceho násilia v krajine, viedol rozhovory s irackým premiérom Núrím al
"Po prvý raz, keď som pricestoval do tejto krajiny, nebola tu riadna fungujúca demokracia. Dnes tu je," povedal Blair. "Našou úlohou - nás, Američanov, celej koalície, medzinárodného spoločenstva a samotných Iračanov - je postarať sa o to, aby sily terorizmu nepremohli želanie ľudí mať demokraciu."
Blair vyzval na to, aby medzinárodné spoločenstvo a najmä krajiny v regióne podporovali Malíkího vládu, ktorá je pri moci sedem mesiacov. S irackým partnerom hovoril tiež o situácii v južnom Iraku, kde pôsobia britskí vojaci.
Podľa Blaira odovzdávanie kontroly nad bezpečnosťou irackým silám v regióne Basry prebieha dobre. Nevyjadril sa však k tomu, kedy by mohla Británia začať sťahovať vojakov z Iraku.
Blair, ktorý je na ceste po Blízkom východe, výslovne spojil násilie v Iraku s bojom proti medzinárodnému extrémizmu a terorizmu. Vyhlásil, že krviprelievanie v Iraku majú na svedomí "práve tie sily, ktoré sa celosvetovo snažia zabrániť umiernenosti" a ktoré nechcú, aby Iračania dosiahli demokraciu.
Šiestu návštevu Blaira v Iraku od začiatku konfliktu v roku 2003 vopred neohlásili z bezpečnostných dôvodov. Britský premiér sa na nej stretne tiež s prezidentom Džalálom Talabáním a americkými činiteľmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.