väzňov. Oznámil to včera hovorca Pentagónu.
Muži odleteli z americkej námornej základne na Kube v piatok. S výnimkou jedného Jemenčana, ktorý bol prepustený na slobodu, ich prevzali orgány ich materských krajín, informoval americký vojenský hovorca Chito Peppler.
Cudzincov zadržiavali celé roky v izolovanej americkej väznici na Kube bez toho, aby ich vôbec obvinili. Američania sa rozhodli ich prepustiť po prehodnotení rizika, ktoré predstavujú pre bezpečnosť USA. Armáda o jednotlivých prípadoch žiadne bližšie podrobnosti neuvádza.
Od otvorenia väznice v Guantáname v januári 2002 odtiaľ prepustili asi 380 zadržiavaných. Nachádza sa tam však ešte 395 ďalších. USA ich podozrievajú z kontaktov s teroristickou sieťou al-Káida či afganským Talibanom.
Sedem z prepustených pricestovalo v sobotu do Afganistanu a včera bol jeden repatriovaný do Bangladéša. Ďalších piatich prevzali Jemenčania, troch poslali do Kazachstanu a jedného do Líbye, informoval Peppler.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.