Barcelona na kolenách

Sportnet|18. dec 2006 o 00:00

Brazílsky futbalový klub Internacional Porto Alegre sa prvýkrát v histórii stal víťazom majstrovstiev sveta klubov, keď v japonskej Jokohame zdolal

vo finále víťaza Ligy majstrov a favorizovaný tím celého turnaja FC Barcelona 1:0.

O jediný gól sa postaral osem minút pred koncom zápasu striedajúci Luiz Adriano, keď dostal ideálnu prihrávku od Iarleya. Vyrovnať mohol Ronaldinho o štyri minúty neskôr, no jeho priamy kop spoza šestnástky presvišťal tesne vedľa žrde súperovej bránky. Prehra európskeho zástupcu znamená, že titul na MS klubov po roku obhájil juhoamerický tím - vlani zvíťazilo Sao Paulo nad FC Liverpool 1:0.

V Jokohame to spočiatku vôbec nevyzeralo, že trofej zdvihnú nad hlavy hráči brazílskeho klubu. V 19. minúte napriahol Van Bronckhorst, no tesne minul. Zverenci trénera Franka Rijkaarda kontrolovali hru, súpera prakticky do ničoho nepustili a vytvorili si dvojnásobne vyšší počet čistých šancí ako Internacional. Brazílčania vsadili na pozornú obranu, ktorá bola počas celého priebehu zápasu ich výstavnou skriňou. Do kabín odchádzali mužstvá za bezgólového stavu, ktorý zväzoval nohy Kataláncom. Hráči Barcelony naďalej pokračovali v dobýjaní súperovej svätyne, v 74. minúte Xavi volejom z ostrého uhla preveril brankára Porta Alegre Clemera. V 82. minúte zatĺkol klinec do rakvy Los Culés Adriano.

"Cítim sa ako na mesiaci. Je to niečo úžasné zdolať taký klub ako je Barcelona. V prvom polčase nás súper dostal pod tlak, ale našťastie sme to prečkali a potom udreli," povedal po zápase strelec jediného gólu.