školské zariadenia je daný čas zaťažkávajúcou skúškou.
Na niektorých školách sa od prezúvania začína upúšťať, a to podľa odborníkov môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám. Môže to byť napríklad vznik rôznych alergií, ale i spôsobenie si vážnych problémov s chrbticou. Deťom sa vo veku povinnej školskej dochádzky, teda na prvom a druhom stupni základnej školy, stále vyvíja a formuje stavba nohy, od ktorej je závislé i správne držanie tela. Ako povedala detská a dorastová lekárka Magdaléna Lukyová "nevhodnou obuvou sa dieťaťu prepadáva klenba. Ak nie je dieťa dostatočne aktívne, necvičí a netrénuje si nohy, nechodí občas po nerovnomernom povrchu, napríklad po kamienkoch, je potrebné, aby malo správnu obuv aspoň v škole, kde trávi väčšinu denného času."
Na Gymnáziu Ladislava Sáru v Bratislave majú žiaci prezúvanie rozdelené na letné a zimné obdobie. V letnom období, teda od apríla do októbra, sa žiaci prezúvať nemusia, no od októbra by si však kvôli vyššiemu znečisteniu, prašnosti a iným hygienickým dôvodom mali obuv vymieňať. "Rozhodnutie a kontrola, či sa žiaci skutočne prezúvajú, je viac menej na nich samotných. Snažíme sa im vysvetliť zdravotné hľadisko a oboznámiť ich so všetkými rizikami, ktoré neprezúvanie so sebou prináša", hovorí riaditeľ školy Pavel Sadloň. Podľa neho sa však niektorí žiaci prezúvajú aj v letných mesiacoch. Takýto systém sa im osvedčuje už niekoľko rokov.
"Žiaci na našej škole sa prezúvať musia. Máme to zakotvené aj vo vnútornom poriadku školy", uviedla riaditeľka základnej školy v Turzovke Terézia Šupolová. Podľa jej slov sa stáva, že hlavne starší žiaci sa neprezujú, no riešia to pohovorom s nimi alebo s ich rodičmi.
"Prezúvať by sa malo. Pokiaľ je možné žiaci by sa mali prezúvať počas celého obdobia školskej dochádzky, teda aj na strednej škole. Počas vysokoškolského štúdia to už nie je nutné", hovorí detský ortopéd Marcel Kusin. Aj z pohľadu stále sa rozširujúcich alergií medzi deťmi, ale aj dospelými, je na mieste, aby sa žiaci na školách prezúvali. "Šesť až osem hodín stráviť v jednej topánke, nie je v poriadku a samozrejme tiež kvôli zvýšenému prašnému prostrediu by si mali žiaci na školách obuv meniť. Špina, ktorá sa im nalepí na "botasky" postupne opadá, rozvíri sa a žiaci to potom vdychujú," povedala detská alergologička Eva Kováčová.
Vhodnými prezúvkami pre žiakov základných škôl sú najmä tie, ktoré pevne udržia dieťaťu nohu. "Najlepšie nejaké sandálky s pevnou pätou a otvorenou špičkou, aby noha dýchala a bola súčasne stabilná", konštatoval Kusin. Ako ďalej povedal, je dobré, keď má topánka vytvarovanú pozdĺžnu klenbu. Nemalo by ísť o klasické papuče ani tenisky, ktoré sú mäkké, nemajú správne klenbu, noha v nich nie je stabilná, je uzavretá a môže sa príliš potiť. Taktiež nie sú vhodné ani klasické šľapky, v ktorých dieťa môže zakopnúť a spadnúť. Treba sa vyvarovať aj topánkam, ktoré majú klzkú podrážku. Deti na druhom stupni a na strednej škole môžu nosiť aj korkovú obuv, ktorá spĺňa podmienky zdravotníckej obuvi s vyformovanou pozdĺžnou klenbou.
Prezúvanie na školách neupravuje žiadna právna norma. Podľa Jany Novákovej z odboru hygieny detí a mládeže z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, "jediné, čo môžeme kontrolovať my je, či je na školách čisto, aj keď sa žiaci napríklad neprezúvajú. Odporúčame však školám zapracovať prezúvanie sa do vnútorného poriadku školy."
Autor: modernaskola.sk, por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.