prúdu, ale práve spoluprácou so širšou spoločnosťou by mohli sami pre seba viac urobiť. Uvádza sa to v prvej štúdii o postavení moslimov v Európskej únii, ktorú včera vo Viedni zverejnilo Európske monitorovacie centrum rasizmu a xenofóbie.
V súčasnosti žije v EÚ 15 miliónov moslimov, ide o druhú najväčšiu náboženskú skupinu dvadsaťpäťky. Zverejnená správa vznikla na základe prieskumu najmä medzi mladými moslimami, ktorí sú podľa ich skúseností ignorovaní, aj keď sa narodili ako európski občania. Ankety a štúdie v rôznych krajinách EÚ ukazujú, že u mladých moslimov, ktorí narážajú pri snahách uplatniť sa na rad bariér, rastie pocit bezmocnosti a vylúčenia. "Islamofóbia", ktorá vzniká z tendencie spájať vo všeobecnosti moslimov s terorizmom, hoci ho spôsobujú len niekoľkí, sa tak kríži s xenofóbiou, rozdúchavajúcou diskrimináciu moslimov v mnohých oblastiach života. Dostupné údaje ukazujú, že európski moslimovia sú často disproporčne zastúpení v oblastiach so zlými bytovými podmienkami, ich vzdelanie nedosahuje priemer, ale ich nezamestnanosť je vyššia ako priemer. Práve tieto skutočnosti spôsobili výtržnosti vo francúzskych, väčšinou moslimských predmestiach a v berlínskych školách.
Správa tiež zaznamenáva problémy moslimských žien, ktoré majú ťažkosti pri hľadaní práce, ak nosia tradičnú šatku. Štúdia si všíma aj negatívne skúsenosti mladých moslimov na školách, kde sú vystavení segregácii a bratí ako "cudzinci", pričom uvádza konkrétne slovné výpady zo strany učiteľov.
Uverejnená správa nalieha na európskych politikov, aby zavádzali antidiskriminačné opatrenia, postarali sa o etnickú integráciu škôl a povzbudzovali médiá v publicite, vyhýbajúcej sa stigmatizácii moslimov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.