Medzinárodné rozhovory o spornom severokórejskom jadrovom programe pokračovali včera po prvý raz po 13
Japonský premiér Šinzo Abe včera v Tokiu vyhlásil, že jeho vláda očakáva väčšiu pružnosť Severnej Kórey počas šesťstranných rokovaní o jadrovom odzbrojení krajiny. Tie sa po 13-mesačnej prestávke obnovili v Pekingu aj za účasti Južnej Kórey, USA, Číny, Japonska a Ruska. "Severná Kórea by mala urobiť krok vpred pri odstraňovaní svojich jadrových zbraní," vyhlásil Abe. "Inak ju medzinárodné spoločenstvo nebude akceptovať. Rozhodnutie je na nej," dodal.
Americký vyjednávač Christopher Hill na rokovaniach vyhlásil, že Washingtonu dochádza trpezlivosť ohľadom odmietavého postoja komunistického štátu v otázke nukleárneho odzbrojenia. Vyslanec USA žiada reálny pokrok v rozhovoroch. Severná Kórea včera totiž požiadala o zrušenie všetkých sankcií OSN a amerických finančných reštrikcií voči nej ešte skôr, ako prikročí k zrušeniu svojho jadrového programu. Vyplýva to z úvodného vystúpenia jej delegácie na obnovených rokovaniach o jadrovom programe KĽDR. Severná Kórea požiadala tiež o výstavbu jadrového reaktora na výrobu elektrickej energie, rovnako o dodávky energie, kým bude nový reaktor vybudovaný. Ak jej požiadavky nebudú splnené, KĽDR v jadrovom zbrojení neprestane. Severokórejská delegácia zopakovala požiadavku, aby USA upustili od "nepriateľskej" politiky voči komunistickému štátu. Severná Kórea oznámila, že jej neprekáža, ak ju iné krajiny vnímajú ako nukleárny štát, a k spokojnosti jej stačí fakt, že má vlastné atómové zbrane, dodal zdroj.
Čína, posledný veľký spojenec KĽDR, nalieha tak ako Japonsko na komunistický štát, aby sa viac snažil dospieť k reálnym výsledkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.