vyplýva, že záväzky Enelu voči štátu sú minimálne.
Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka sú privatizačné zmluvy nevyvážené v neprospech štátu. Minister uviedol, že pri rokovniach s Enelom už hovoril o sprístupnení utajených častí zmlúv. „Enel však odmietol, aby sa privatizačné zmluvy odkryli," povedal Jahnátek.
Privatizačnú zmluvu s talianskym investorom uzatvorila ešte predchádzajúca vláda. Zároveň rozhodla o tom, ktoré časti zmlúv nebudú sprístupnené verejnosti.
Kópiu privatizačnej zmluvy Slovenských elektrární má k dispozícii aj denník SME na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Rezort hospodárstva v rozhodnutí napísal, že utajené informácie sú predmetom obchodného tajomstva a netýkajú sa použitia verejných zdrojov ani poskytnutia štátnej pomoci. V opačnom prípade by ich rezort musel zverejniť. „Neviem si predstaviť, že by sa časť zmluvy nazvaná 'Záväzky predávajúceho' netýkala použitia verejných financií, resp. nakladania s majetkom štátu," povedal advokát Vladimír Pirošík.
Verejnosti nie je sprístupnená ani tá časť akcionárskej zmluvy, ktorá sa týka dividendovej politiky. O nej často hovorí premiér Robert Fico. Podľa Jahnátka však premiér neporušuje obchodné tajomstvo. „Premiér len zopakoval, čo už bolo zverejnené v médiách," povedal.
Autor: of
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.