sadzby, čo je dvanásť rokov. Včera to povedal v záverečnej reči pred Špeciálnym súdom. Okrem toho pre nich žiada aj trest prepadnutia majetku, potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková. Pre Mariána Šebeščáka a Annu Molčanovú žiada prokurátor trest v hornej polovici sadzby, čo je asi osem rokov. Pre Šebeščáka okrem toho aj peňažný trest tri milióny korún a pre Molčanovú milión a pol. Všetci štyria sú obvinení z podvodu v kauze nebankových spoločností BMG a Horizont.
Fruni a spol. včera podali námietku zaujatosti proti senátu, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd. Ak ju do 10. januára zamietne, Špeciálny súd v ten deň po piatich rokoch vynesie rozsudok.
Fruni neurobil podľa vlastných slov nikomu žiadnu škodu. Keby mal 12 miliárd, ktoré mu kladie obžaloba za vinu, už by "dávno nesedel na súde", vyhlásil.
"Ja som nemohol krach BMG ani ovplyvniť, ani zmeniť," povedal Šebeščák.
Obhajcovia obžalovaných požiadali o oslobodenie svojich mandantov spod obžaloby, alternatívne doplniť dokazovanie. "Akýkoľvek rozsudok bude nezákonný, pretože boli porušené procesné ustanovenia a právo na nezávislý proces," vyhlásil Šebeščákov obhajca Jozef Levkuš.
Molčanovej advokát Milan Knop vyhlásil, že ani z jednej z výpovedí a listinných dôkazov nevyplýva, že by sa jeho klientka zúčastnila na kreovaní spoločností, ich vedení, či strategických rozhodnutiach.
Záverečné reči sa včera mohli uskutočniť vďaka rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR z piatku 15. decembra, ktorým zamietol námietku obžalovaných voči senátu Špeciálneho súdu.
Toto rozhodnutie včera chcela predsedníčka senátu ŠS priamo na pojednávaní doručiť obhajcom obžalovaných. Fruniho obhajca Milan Kuzma však odmietol
rozhodnutie prebrať a požiadal, aby mu bolo doručené na adresu advokátskej kancelárie. Podobne postupovali aj ďalší obhajcovia a podali voči takémuto postupu sťažnosť.
Súd po krátkej porade rozhodol, že takéto rozhodnutia je možné doručiť priamo na hlavnom pojednávaní. Obhajcovia následne opätovne odmietli prevziať uznesenia. Na základe Trestného poriadku je však možné, ak obhajca odoprie prevziať rozhodnutie bezdôvodne, považovať ho za doručené. Predsedníčka včera toto ustanovenie použila. Senát sa takisto rozhodol nejednať o námietke voči zaujatosti predsedníčky zo strany obžalovaných, čím po hodine a pol námietok a procesných úkonov otvoril cestu k záverečným rečiam.
Šéf Horizontu Fruni a spol. sú obžalovaní z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií. Do 4. januára 2002, keď spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv, výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd korún. Obžaloba vyčíslila škodu na viac ako 12 miliárd korún, čo sú nevyplatené vklady.
Autor: TASR/r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.