Ženy udávali v bazéne tón

Sportnet|20. dec 2006 o 00:00

Košice - Trojstovka štartujúcich z 33 klubov, účasť medailistov z minulotýždňových majstrovstiev Európy v Helsinkách Martiny Moravcovej a Ľuboša

Križka, slušná úroveň okorenená piatimi slovenskými rekordami - to charakterizovalo zimné majstrovstvá Slovenska mužov, žien a juniorov v plávaní. Slávnostný ráz podujatia, ktoré sa uskutočnilo v trenčianskom 25 m bazéne, umocnilo i vyhlásenie najlepších športovcov Slovenskej plaveckej federácie, ktorými sa stali Moravcová, Križko, u juniorov Syllabová a Tomaník, objavom roka bola Listopadová. Z Košičanov sa v kategórii žien na nepopulárnom štvrtom mieste umiestnila Zuzana Mimovičová.

V štartovnom poli majstrovstiev mal zastúpenie aj košický Športový klub polície, ktorý získal na tomto podujatí 15 medailí. Pre Košičanov bola vydarená kategória žien, v ktorej si vyplávali 9 medailí. Najúspešnejšou bola Zuzka Mimovičová, ktorá získala titul majsterky Slovenska v disciplíne 200 m prsia časom 2:38,41 min., dve strieborné medaily v disciplínach 50 a 100 m prsia časmi 34,88 sek. a 1:15,00 min., bronz v disciplíne 800 m voľný spôsob časom 9:28,78 min. Mirka Matíková bodovala v motýliku, keď na 200 m trati získala striebro časom 2:19,66 min. a na 100 m bronz časom 1:04,22 min. Na 200-metrovej trati jej asistovala setra Ivana tretím miestom v čase 2:24,45 min. U žien sa presadila i juniorka Alexandra Farkašová (na snímke), ktorá si v disciplíne 1500 m voľný spôsob vyplávala striebornú medailu časom 17:47,74 min., ktorý je zároveň novým slovenským rekordom starších žiačok. Ženská štafeta Košičaniek v zložení Cuperová, M.Matíková, Farkašová a Halászová sa umiestnila v disciplíne 4x50 m voľný spôsob na treťom mieste. V kategórii junioriek získali naše 6 medailí. Dominovala Alexandra Farkašová, ktorá získala titul juniorskej majsterky Slovenska v disciplíne 200 m motýlik časom 2:26,22 min. Striebornú medailu získala v disciplíne 1500 m v.spôsob a dve bronzové v disciplínach 100 m motýlik a 800 m voľný spôsob. Juniorka Viktória Halaszová si vyplávala striebornú medailu v disciplíne 100 m motýlik. Pozornosť si určite zasluhujú výkony, ktorými sa plavci dostávajú v disciplínach do prvej desiatky. U žien okrem už uvedených sa to na mastrovstvách podarilo ešte motýlkárke Hudecovej, u mužov prsiarovi R.Margitanovi, v znaku V.Vovčkovi, v motýliku B.Vovčkovi a Vizinovi v polohovkovej disciplíne.

Pikantériou majstrovstiev v duchu ľudovej múdrosti "aj majster tesár sa utne", bolo opakovanie jednej z najťažších disciplín, ktorou je 200 m motýlik žien, a to pre chybu dovtedy nadpriemerne prísneho rozhodcovského zboru (medzi inými diskvalifikovaná bola v disciplíne 400 m polohové preteky na medailovej pozícii i Mimovičová). V opakovanom zápolení však Košičankám ušla jedna z predtým vyplávaných medailí.