400 líbyjských detí vírusom HIV. Odsúdení majú právo odvolať sa na Najvyššom súde. Rozsudok súdu v Tripolise prečítal predsedajúci sudca Mahmúd Hawísa na záver sedemminútového pojednávania obnoveného súdneho procesu. Šiesti obžalovaní, zadržiavaní takmer sedem rokov, už boli usvedčení z viny a odsúdení na smrť, no po medzinárodných protestoch spochybňujúcich spravodlivý priebeh súdneho konania im líbyjská justícia umožnila obnovenie súdneho procesu.
Bulharská strana tvrdí, že deti sa nakazili vírusom HIV v dôsledku nehygienických praktík v líbyjskej nemocnici v Benghází a že vírus bol v zariadení prítomný ešte pred príchodom zdravotníkov. Medzičasom zomrelo už asi 50 infikovaných detí na AIDS. Dlhotrvajúci proces sa stal jablkom sváru medzi Západom a líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím, ktorý sa snaží o obnovenie vzťahov. USA i európske krajiny apelovali na prepustenie väznených zdravotníkov, čím naznačili, že ich budúce vzťahy s Líbyou budú ovplyvnené včerajším verdiktom.
Líbyjčania s rozsudkom smrti súhlasia. Pred budovou súdu čakali včera už od rána príbuzní 50 obetí infekcie s veľkými fotografiami svojich detí a držali plagáty s nápismi "Smrť zabijakom detí" a "HIV vyrobený v Bulharsku". Keď v decembri 2005 najvyšší súd nariadil obnovenie procesu, priatelia a príbuzní nakazených detí rozpútali v meste výtržnosti.
Sofia - Naopak Bulhari budú včerajším verdiktom hlboko sklamaní. Bulharsko ostro odsúdilo rozsudok. Minister zahraničných vecí Ivailo Kalfin označil rozsudok za "hlboko neuspokojivý" a bulharský parlament vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby verdikt odmietlo a vyvinulo tlak na Líbyu, aby sestričky okamžite prepustila. "Kategoricky odmietame tresty smrti," zdôraznil predseda parlamentu Georgi Pirinski.
V pondelok sa v krajine konalo niekoľko pokojných protestov na podporu piatich obžalovaných sestier. Európa, USA a medzinárodné skupiny za ľudské práva obvinili Líbyu, že zo šiestich zahraničných zdravotníkov urobila obetných baránkov a stíhala ich za nehygienické podmienky vo svojej vlastnej nemocnici. V procese vypovedal aj francúzsky lekár Luc Montagnier, spoluobjaviteľ vírusu HIV, ktorý potvrdil, že vírus bol v líbyjskej nemocnici aktívny ešte predtým, než tu začali pracovať bulharské zdravotné sestry v roku 1998.
Brusel - Európska komisia označila za neprijateľný verdikt líbyjského súdu. EK je podľa hovorcu znepokojená aj spôsobom, akým líbyjské úrady zaobchádzali s obvinenými počas celého procesu. Komisia súčasne pripomenula, že nesúhlasí s trestom smrti za žiadnych okolností a chce tiež prehodnotiť ďalšiu spoluprácu s Líbyou. Tá sa musí podľa komisára pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franca Frattiniho opierať o rešpektovanie základných ľudských práv. Rozsudok označil komisár za negatívny krok líbyjského súdu.
Pobúrenie nad rozhodnutím súdu vyjadril dnes v Bruseli aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, ktorý je "šokovaný". Vynesený verdikt ďalej predlžuje utrpenie sestričiek a lekára, zdôraznil šéf nemeckej diplomacie. Nemecko, ktoré od 1. januára prevezme polročné predsedníctvo v Európskej únii, chce vyvíjať ďalší nátlak na líbyjské úrady, pretože obvinenia vznesené voči zdravotníkom nemožno podľa medzinárodných posudkov považovať za odôvodnené, dodal Steinmeier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.