Silvestra na 6. január, alebo relatívne ľahšou traťou v prvej polovici súťaže čo by nemalo za následok veľký odpad jazdcov. Samozrejme, že o 29. ročník (6. - 21. januára) tejto súťaže je každoročne enormný záujem zo strany jazdcov a organizátori musia každoročne odrieknuť viacerých jazdcov. Nás môže tešiť že v kategórii motocyklov bude mať Slovensko po prvý raz v histórii dvojnásobné zastúpenie. Už skôr bolo jasné, že na tomto najťažšom podujatí sa predstaví Jaro Katriňák a koncom novembra prišla potešujúca správa, že druhým účastníkom zo Slovenska bude Ivan Jakeš. Po prvý raz v histórii budú Rally Dakar štartovať dvaja Slováci, obaja skúsení reprezentanti. Kým pre Jaroslava Katriňáka to bude už štvrtý štart (predtým v rokoch 1998, 1999 - víťaz 6. etapy, 2006), Ivan Jakeš bude mať na púštnej rely premiéru. Obaja budú na Rally Dakar jazdiť na špičkových súťažných motocykloch KTM 660 zo špeciálnej limitovanej série ako členovia nadnárodného Dakar Teamu Skupiny Mol. Vedúcim tohto medzinárodného tímu je Balázs Szalay, ktorý zároveň bude sedieť v súťažnom automobile Opel. Okrem neho a spomínanej dvojice našich pretekárov sú v ňom aj motorkári Péter Katai, János Dési z Maďarska a Emanuel Gyenes z Rumunska.
Len pred nedávnom sa z niekoľkodňového sústredenia v Maroku vrátil Jaro Katriňák, ktorý absolvoval s svojho dávneho kamaráta, šesťnásobného majstra sveta Fína Ari Tiainena. Pôvodne sa tohto tréningového kempu v púšti mal zúčastniť aj Ivan Jakeš, avšak na daný termín. "Na vlastnej koži som si mohol vyskúšať jazdu v piesku a v terénnych dunách a aj modelované rýchlostné vložky. Veľmi mi pritom pomohli španielski pretekári, ktorí sa spolu s ďalšími zúčastnili tohto kempu. Verím, že aj táto skúsenosť mi pomôže a budem aj lepšie vedieť, čo si na seba obliecť, niektoré úseky sme jazdili pri nulovej teplote," povedal J. Katriňák. Pokiaľ v predchádzajúcich troch účastiach na púštnom dobrodružstve bol sám, teraz bude mať hneď okolo seba dvojici Slovákov. Okrem už spomínaného jazdca Jakeša aj brata Rasťa, ktorý sa predstaví v úlohe mechanika. "Potešilo ma, keď som sa dozvedel, že počas týchto pretekov bude so mnou brat Rasťo ako aj Ivan. Sme dobrí kamaráti a zažili sme už toho spolu dosť veľa. Bude to pre nás oboch lepšie po každej stránke," dodal trojnásobný účastník tejto púštnej rely. Zatiaľ ani raz sa mu nepodarilo doraziť do cieľa, pri svojej prvej účasti v roku 1998 odjazdil 6 etáp a v siedmej odstúpil pre technické problémy. O rok neskôr sa situácia opakovala, keď v siedmej etape musel predčasne skončiť pre poruchu motora, pričom mal na svojom konte etapové víťazstvo. Siedma etapa sa stala Katriňákovi osudnou aj vlani, keď po nepríjemnom páde mu zdravotný stav neumožnil pokračovať.
Už počas tohtoročnej šesťdňovej sme sa od manažéra Servis Environ Moto Teamu Andreja Žipaja dozvedeli radostnú správu, je Ivana Jakeš sa dostal do štartovej listiny 29. ročníka tejto súťaže. Tá na jednej strane bola pre manažéra potešujúca, ale na druhej narobila aj niekoľko vrások na čele. Už aj preto, že Ivan nemal k dispozícii motocykel. Nakoniec sa všetko podarilo vyriešiť a získal motorku KTM 660 od maďarského jazdca, ktorý na nej vlani absolvoval štyri etapy tejto súťaže.
"Zo začiatku som mal zmiešané pocity, ale už som pripravený a teším sa. Hneď po šesťdňovej sme začali zháňať motorku, čo vôbec nebolo ľahké. Keď sa nám to podarilo, už sme ju nedokázali pripraviť tak, aby som stihol spoločne s Jarom Maroko. Motorka je super, veľmi dobre sa na nej sedí. No zatiaľ som toho na nej veľa neodjazdil, pripravoval som sa iba doma. V pondelok som bol navyše na očkovaní, po ktorom sa nesmiem desať dní namáhať," skonštatoval I. Jakeš. Ako priznal ide do neznáma a verím že teraz ho nič podobné ako na ISDE s motorkou nepostihne. "Šesťdňová ma viac zocelila a očakávam, že náročné etapy nastanú asi v strede pretekov, keď nás čakajú náročné úseky marockého Atlasu." Obavy má trocha v samotnej navigácii, ktorú by rád ešte konzultoval s Jarom, ktorý prezradil aj jednu novinku. "Aj teraz budeme mať navigačný systém GPS a tripmaster, prístroj, ktorý ukazuje aktuálnu rýchlosť, prejdenú vzdialenosť a ďalšie údaje. Ale samotná navigácia sa nám automaticky zapne až 5 km pred nájazdom do kontrolného bodu rýchlostnej skúšky. Prínosom by malo byť zariadenie Sentinel, ktoré v prípade pádu za dunou pípaním signalizuje prichádzajúcemu autu, že pred ním je havarovaný motocyklista. Má sa tým predísť prípadnému zraneniu."
Tohtoročný Dakar má v itinerári 15 etáp, jeden voľný deň, celková dĺžka etáp je 8696 km. Štart je v Lisabone 6. januára, cieľ 21. januára pri Ružovom jazere (Lac Rose) v Dakare. Trať vedie územím Portugalska, Španielska, Maroka, Mauretánie, Mali, Guinei a Senegalu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.