nutná výnimka ministerstva životného prostredia. Televízii JOJ sa podarilo získať zábery, ako poľovník strieľa na preľaknuté zviera vylezené na ráme vysokozdvižného vozíka. Svedkovia do kamery hovorili, že poľovník chcel trofej.
Poľovníkov a veterinára zavolal do areálu firmy jej majiteľ, keď sa rys objavil vo firme. Na vysokozdvižný vozík ho vyhnali psy. Kamionista, ktorý prišiel do areálu, si myslí, že rysa nechtiac doviezol on. Spal v kamióne vo Vysokých Tatrách, kde podľa neho mohol rys skočiť do návesu.
Keď prišli poľovníci, podľa svedkov sa dohadovali, čím doňho strelia.
"My sme si stále mysleli, že zháňali narkotizačnú strelu. To, čo som videl, nebolo ani pytliactvo, ale doslova hyenizmus," hovoril televízii JOJ svedok Milan Škunda, podľa ktorého rys vyzeral byť vystrašený.
Majiteľ firmy dúfal, že rys skončí niekde v zoo, alebo ho vyženú do lesa. Ďalší svedok do kamery hovoril, že poľovníci strieľali na rysa riadnym nábojom len pre trofej. Rys totiž nebol agresívny.
Niekoľko ochranárskych organizácií dalo na poľovníka trestné oznámenie. Polícia má podľa šéfa environmentálnej kriminálky Mária Kerna dve rozporné informácie. Poľovník hovorí, že stieľal preto, lebo rys vyzeral byť chorý. Svedkovia zasa tvrdia, že rys nikoho neohrozoval.
Trenčianski policajti začali trestné stíhanie vo veci pre porušenie zákona o ochrane rastlín a živočíchov. "Podľa televíznej reportáže sa na prvý pohľad zdalo, že odstrelenie nebolo odôvodnené. Navyše, ak strieľal v intraviláne, muselo by ísť o krajnú núdzu. Policajti budú skúmať, či došlo k nepovolenému použitiu zbrane," hovorí Kern.
Vlani sa iný rys dostal do Popradu k sídlisku, kde ho odchytili. Bol vyhladovaný, zoslabnutý, vo veľmi zlom stave a neskôr uhynul. Nemal žiadnu nákazlivú chorobu, bol pravdepodobne starý. Rys bol v popradskej obytnej zóne a nik po ňom nestrieľal.
Výkonný riaditeľ kancelárie Slovenského poľovníckeho zväzu Imrich Šuba hovorí, že rysa môže poľovník uloviť jedine na základe výnimky ministerstva životného prostredia, prípadne naňho môže strieľať v krajnej núdzi, alebo nutnej obrane, ak je živočích chorý. "Problém tiež je, že strelnú zbraň nemôže použiť na hocijakom mieste. Je veľmi otázne, či to bolo v súlade so zákonom," hovorí Šuba. Podľa neho je hodnota rysa podľa vyhlášky 80-tisíc korún.
Keď sa preukáže, že to naozaj bol rys, a poľovník strieľal neoprávnene, bude podozrivý z porušenia zákonov o ochrane prírody a krajiny, o poľovníctve aj o zbraniach a strelive.
Rys na Slovensku
Presný počet rysov žijúcich u nás nie je známy. Podľa špecialistky na rysy Evy Gregorovej zo Zoo Bojnice sa ich počet odhaduje na 500 až 600 kusov.
"Rys je také plaché zviera, že si neviem predstaviť, že by zdravý jedinec vošiel do prívesu kamióna, alebo by sa vôbec bezdôvodne priblížil ku kamiónu," hovorí Gregorová.
Kto videl rysa v lese na vlastné oči, je šťastný človek, dodala. Podľa nej rys aj cestu prechádza iba v noci a bleskovo. "Zdravý rys do kontaktu s človekom nepríde, je veľkou vzácnosťou nájsť vôbec jeho stopy."
Prípad z Bolešovíc sa jej nezdá, podľa nej je špecifický a vyzerá veľmi zvláštne. Zábery v televízii nevidela. "Nemôžem stopercentne povedať, či to bol naozaj rys. Ak by to bol rys, tak pravdepodobne chorý. Normálne zdravé zviera sa k autu nepriblíži, aj keď je vyhladované takmer na smrť. Teoreticky by to mohol byť aj jedinec odchovaný človekom, ktorý stratil plachosť".
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.