"matkou" a dcérskymi spoločnosťami, ktoré bývalý riaditeľ sám vymyslel. Sú toho plné médiá a nielen autor sa domnieva, že ak boli biznisy také pofidérne, je najvyšší čas na zverejnenie, keďže je čistá arogancia zatajovať skutočnosť pred tými, ktorí zábavu platia. Čiže koncesionármi. Inak si začnú myslieť, že útržky informácií, čo unikajú na svetlo sveta, sú číra propaganda a účelová diskreditácia a súvisia najmä so zmenami v R STV, ktoré nastali s nástupom novej garnitúry.
Poznámka na úvod je dôležitá preto, lebo sa môže ľahko stať, že na Rybníčkovu éru sa bude ešte s pietou spomínať. Bez ohľadu na to, či, ako a koľko pomohol svojim kamarátom, výrazne komplikovanejšia a nákladnejšia hrozí byť éra Radima Hrehu, ktorá práve začala. A zďaleka nielen preto, lebo nový šéf STV vo víťaznom projekte uviedol, okrem iných nepodložeností, aj každoročnú valorizáciu televíznych poplatkov. To nejak prežijeme podobne, ako druhú sadzbu DPH. Čo sa bude, resp. môže prežívať ťažšie, je razenie tunelov a kŕmenie priateľov v kombinácii s politickými intervenciami do štátnej (verejnoprávnej) televízie. Niežeby bola STV nejako dôležitá z hľadiska všeobecnej informovanosti či plurality názorov. To si myslia len politici a zopár mediálnych "analytikov", ktorí sa živia teóriami o tzv. duálnom systéme vysielania. Fakt je ale ten, že nezávislosť verejnoprávneho média sa vníma ako jeden z indikátorov kvality demokracie a slobody slova. To je síce hlúposť, ale my to nezmeníme.
Prvá vec, ktorej sa Hreha dotkol, bol šéf spravodajstva. My si o ňom môžeme myslieť čokoľvek, napríklad aj to, že každý druhý kamarát z krčmy by to robil lepšie. Z hľadiska čistej profesionality ale mohol Hreha viesť prvý úder doslova na ktoromkoľvek poste. Trebárs v zábave či redakcii športu či kdekoľvek. Čo sa týka úrovne, STV je vzácne vyrovnaná vo všetkých žánroch a žiadny nevyčnieva nad hladinu. Spravodajstvo je však jediný priestor, ktorý "profesionálne" zaujíma aj politikov, keďže so stopkami v ruke sledujú nielen tzv. vyváženosť, ale najmä vlastnú časomieru na obrazovke. Skutočnosť, že Hreha úradoval, takpovediac v sekunde, práve na spravodajstve, svedčí o jeho prioritách a nastavení viac, ako všetky reči o tom, že ho Ficovi odporučil Paroubek, alebo včerajšie vyhlásenie HZDS, ktoré (s veľkou dávkou závisti) "považuje zvolenie nového generálneho riaditeľa za veľký úspech strany Smer a osobne jej predsedu". Naozaj a celkom vážne: Okrem vplyvu politikov nevidieť široko-ďaleko jediný dôvod, prečo sa upratovanie v STV malo začať práve Rolandom Kyškom. Adeptov bolo desať. Hreha týmto povedal o sebe ešte oveľa viac, ako odpoveďou na novinársku otázku, čo s jeho príchodom v STV končí. "Akékoľvek tendenčné, bulvárne snahy o nejakú diskreditáciu politikov". Takto dokáže hovoriť len človek, ktorý už prichádza naprogramovaný na istú činnosť a má do hlavy vštepené určité predstavy...
Do skice "kultúrnej revolúcie", ktorá sa črtá, zapadá i verdikt R STV o reportážach Eugena Kordu v kauze Hedvigy Malinovej. Požiadavke, aby "zaviedol zmeny v kontrole výroby programov v STV, ktoré zaručia dodržiavanie Charty princípov spravodajstva (...), Hreha zaiste vyhovie. Tu je rozdiel Rybníček by ich poslal do čerta a odkázal, nech ho odvolajú, ak sa im čosi nezdá. Autor tohto textu ani jeden z príspevkov Hedviga 1 a 2 nevidel a nemôže súdiť, vie ale toľko, že Korda je jediný v terajšej STV, o ktorom sa dá povedať, že profesionál. Zaujatý mohol byť, lebo nikto nie je úplne nezávislý od svojho presvedčenia, ale "zaručiť nestrannosť a vyváženosť spravodajstva a publicistiky", čo žiada R STV, je predsudok a boľševická dogma. Neexistuje taká "nestrannosť" ani "vyváženosť", že by jedna reportáž bola každému rovnako dobrá. Preto máme pluralitu médií, aby si každý mohol vybrať. Korda bol Korda aj predtým, ale toto sa nestávalo. Toto nie je obrana konkrétnej reportáže, len obava, že mediálne rady už opäť poskakujú, ako politika píska.
"Sú zložené z politrukov, ktorí, pretože sú neschopní, tak idú do rady, kde dostanú nejaký plat", povedal moderátor Jan Kraus v rozhovore, v ktorom portrétoval Radima Hrehu. Netreba mu veriť na slovo, pretože je zaujatý, zaiste viac ako Korda, ale jeho diagnózu nového riaditeľa STV, že "je symbolom parazitizmu", si hodno zapamätať. Nerobiť závery, len pamätať. Úvod do piatich rokov v STV mu, pravdivo a sarkasticky povedané, vyšiel nad očakávanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.