závod Goznak Moskva, používali sa pri ich tvorbe rovnaké námety. Veľmi ľahko ich môžeme identifikovať podľa letopočtu 1944 u nás, ale aj v susedných štátoch.
Ako príklad uvedieme jeden poukážku 1 Pengő, ktorá obiehala v Maďarsku. Grafický návrh je typický pre tlačiareň Goznak Moskva. Sú známe rôzne varianty, vyskytujú sa platidlá s obrátenou podtlačou a číslovačom. Typ podtlače určíme podľa toho, či čiary smerujú zvislo, alebo vodorovne. Táto odchýlka sa vyskytuje aj na československých poukážkach. Sú známe varianty na ktorých má strana rubu menšie rozmery. Bankovka obiehala do roku 1946. Na vzácnejšej variante nájdeme číslovač.
Ďalším zaujímavým platidlom z tohto obdobia je poukážka100 Pengő. Zaujímavosťou týchto platidiel je, že sa tlačili v Moskve a poznáme mnoho drobných odchýlok a variant. Vo väčšine prípadov nemajú vplyv na cenu. Najčastejšie sa vyskytujú poukážky s posunutým okrajom a drobnými farebnými odchýlkami. Najvzácnejšia z poukážok Červenej armády je tisícka v neperforovanom stave. Môžeme to zovšeobecniť pre československé ale aj pre maďarské platidlá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.