Chcem si kúpiť nového kohúta do kŕdľa. Ako mám postupovať, aby som si neznehodnotil chov?
S. N., Sabinov
- Do plemenného kŕdľa je občas potrebné vniesť „novú krv". Väčšina chovateľov si plemenníka obstará na burzách, výstavách, od iného chovateľa alebo prostredníctvom inzercie. Určite sú tieto spôsoby výhodné, ale pri nich hrozí zavlečenie nákazy do chovu. Riziko vzniká aj z genetického hľadiska, keďže o danom plemenníkovi vedia buď málo alebo vôbec nič. Nanajvýš sa môžu spoľahnúť na exteriér zvieraťa a dokumentáciu, ktorá ho sprevádza.
Pri pôsobení nového plemenníka v kŕdli môžu nastať tieto situácie:
- chov sa zlepší po exteriérovej a úžitkovej stránke,
- chov ostáva v nezmenenej forme,
- poklesne oplodnenie vajec, prípadne vzniknú nedostatky v exteriéri potomstva.
Len malé percento chovateľov pri svojej plemenárskej práci uprednostňuje zdĺhavejší, avšak osvedčený postup. Spočíva v tom, že chovateľ získa násadové vajcia z iného plemenného chovu a nechá si ich doma vyliahnuť, alebo si zaobstará kŕdlik mladej plemennej hydiny. Po odchove získa viacpočetnú základňu, z ktorej posilní svoj chov.
Druhou možnosťou je získať do chovu novú kvalitnú nosnicu, ktorej exteriér korešponduje s predstavami chovateľa. Nosnicu nechá pripáriť domácim kohútom a z potomstva vyberie vyhovujúci, zvyčajne samičí plemenný materiál, ktorý v nasledujúcom roku zaradí do chovu. Sledovaním individuálnej znášky naviac dokáže ohodnotiť úžitkovosť hydiny, a to aj v ďalších generáciách.
Pri uvedených spôsoboch osvieženia krvi nikdy nedôjde k plošnému zníženiu úžitkovosti ani k zhoršeniu exteriéru zvierat. Mnohoročné úsilie chovateľ neraz vyjde nazmar po zaradení plemenníka neznámeho pôvodu do kŕdľa.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.