farebnými rázmi týchto zvierat. Vy chcete vedieť, my sa to pre vás snažíme zistiť.
V súčasnosti sa dostávajú do popredia záujmu kožuchy z farebných mutácií nutrií. Sú ale oveľa drahšie ako kožuchy šité zo štandardného typu, lebo tieto zvieratá majú nižšiu plodnosť a zvýšený embryonálny úhyn, čo sa prejavuje menším počtom narodených mláďat. Taktiež rastú pomalšie a sú menej odolné proti vplyvom prostredia i ochoreniam.
Pri chove mutačných zvierat treba vedieť, či konkrétne sfarbenie je viazané na pohlavie homozygotne alebo heterozygotne (homozygotný jedinec vznikol spojením dvoch pohlavných buniek s rovnakými dedičnými vlohami; heterozygotný - spojením dvoch buniek s odlišným genetickým základom; pozn. red.), dominantne alebo recesívne. Ako príklad spomenieme plemenitbu zlatých nutrií. Pri čistokrvnej plemenitbe farebného rázu dostávame v potomstve prvej filiálnej generácie (F1) pomer 2 : 1 v prospech zlatých nutrií, čo sa vysvetľuje tým, že zlatý farebný faktor je dominantný. Tento farebný ráz sa preto odporúča krížiť so štandardnými nutriami, aby v prvom potomstve bolo 50 percent mláďat v zlatom sfarbení a 50 percent v štandardnom.
Zákon genetiky platí aj pri krížení štandardného rázu s čiernou nutriou, pri ktorej je farebnosť takisto dominantným faktorom. V F1 potomstve dostávame 50 percent štandardných a 50 percent čiernych nutrií. Ak krížime čierne zvieratá navzájom, budú tak ako heterozygoti produkovať v prvom potomstve čierne a štandardné mláďaťa v pomere 2 : 1. Podobne je to aj pri krížení gröndlanského (strieborného) rázu, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie.
Skôr než začnete s chovom mutačných nutrií, vytýčte si cieľ a urobte dôslednú selekciu v základnom stáde. Chov si však vyžaduje skúsenosti, znalosť genetiky, svedomitosť a trpezlivosť v plemenárskej práci. Potrebné je robiť precízne záznamy o každom plemennom zvierati. Nie je správne za každú cenu produkovať farebné typy nutrií, lebo môže vzniknúť kolekcia atypicky sfarbených zvierat, inými slovami: čo nutria, to iná farba alebo iný odtieň srsti.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.