zbierok, ktoré používame dva- trikrát ročne. Mnohé z nich od "jej čias" sa nikdy tak neleskli, ako keď ich pred sviatkami vyčistila ona. Ako to robili naše babičky?
Aby sa meď leskla
Ako a čím čistili medené formy, mlynčeky na kávu, misky na váhy, keď nepoužívali chemikálie a rôznych moderných pomocníkov?
- Meď je veľmi efektná, ale aj náchylná na to, aby sa pokryla zdraviu škodlivou zelenkavou "medenkou". Aby sa tomu predišlo, natierali sa medené predmety olejom, ak boli lakované, teplou vodou s vínnym octom. Cínové nádoby čistíme teplým pivom.
- Ak sa už povrch zazelenal, dá sa medenka odstrániť roztokom z vody, soli, vodného roztoku čpavku a kriedy. Ním treba postihnuté miesto natierať handričkou a potom doleštiť kriedou.
- Poriadne skontrolujte formy a nádoby vnútri, či nie sú na povrchu poškodené medenkou a či nie je odlúpnutý hoci len kúsok z vrstvy iného materiálu, ktorým pokrývali meď. Ak áno, nesmie prísť do styku s potravinami. Používajte takéto predmety len na dekoráciu.
- Medený riad sa tiež bude blyšťať, ak ho vyčistíme handričkou namočenou v octe a posypanou troškou soli.
Striebro ako nové
Príbory, riad, poháre sa musia niekoľkokrát ročne dobre ošetriť, aby nesčerneli a neprišli tak o svoju krásu.
- Aby boli našou pýchou a ozdobou bytu, vyčistíme ich zmesou z 1 l vody, 4 lyžičiek soli a 4 lyžičiek sódy. Do tohto roztoku dáme striebro asi na 10 minút, potom ho dobre opláchneme, dosucha utrieme a doleštíme jelenicou, ktorú používame na okná.
- Strieborné, ale aj zlaté šperky sa znova budú lesknúť, ak ich vyčistíme zubnou pastou. Pozor na to, aby nezostala v ich záhyboch.
- Babičky dávali do šperkovnice kúsok kriedy, aby sa nevytvoril na povrchu tmavý povlak.
Staráme sa o vzácne sklo
- Poháre, ktoré každý deň používame, umývame normálne, alebo v umývačke riadu. Brúsené, alebo krištáľové predmety si zaslúžia špeciálne zaobchádzanie. Umývame ich ručne a opatrne mydlovou vodou - rozpustíme vo vode jadrové jemné mydlo. Dobre opláchneme a bavlnenou utierkou vyutierame.
- Záhyby na ušľachtilom skle alebo v mieste "brusu" čistíme zubnou kefkou účinným čistiacim prostriedkom. Pripravíme si ho z roztlčených vaječných škrupín, ktoré prelejeme citrónovou šťavou a necháme dva dni postáť. Potom tekutinu pretrepeme v dobre uzavretom zaváracom pohári a začneme čistiť.
- Jednotlivé škvrny na skle vyčistíme aj surovým zemiakom. Väčšie škvrny roztokom z vody, potaše (vodného skla) a vodného roztoku čpavku. Nalejeme ho do pohára a necháme pôsobiť niekoľko hodín, potom niekoľkokrát dobre opláchneme.
- Vo vázach sa niekedy vytvoria zelené usadeniny od rezaných kvetov. Vyčistíme ich tak, že nalejeme do vázy ocot, pridáme za hrsť lístkov čierneho čaju a pretrepávame a čistíme kefkou, kým sa povlak nestratí.
- Usadeniny na dne úzkych váz a fľašiek odstránime pomocou ryže a malého množstva vody pretrepávaním. Môžeme pridať aj ocot. Potom rozpustíme aj vápenný povlak na skle.
Porcelánové predmety, sošky, jedálenské súpravy umývame mydlovou vodou, po opláchnutí ešte mokrý porcelán pretrieme liehom. Bude sa lesknúť a toto ošetrenie mu prospeje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.